kysuce kaplnka

Po váľaní mája v Krásne nad Kysucou veselica pokračovala do neskorých večerných hodín

valanie maja mV piatok na Medzinárodný deň deti sa v Krásne nad Kysucou uskutočnilo niekoľko zaujímavých akcií. Jednou z nich bolo aj váľanie mája, ktoré má už v Krásne nad Kysucou svoju tradíciu.

V tomto roku sa uskutočnilo za účasti primátora mesta Ing. Jozefa Grapu, Dobrovoľného hasičského zboru, ktorí spoločne váľali máj pred Mestským úradom. Slávnostne tak ukončili púť mája, ktorý celý mesiac symbolizoval obnovujúcu sa prírodu, lásku a krásu našich diev a žien. Pre občanov Krásna bol pripravený aj bohatý kultúrny program v podaní Folklórnej skupiny Vrabčiar a svojím vystúpením si získali srdcia zhromaždených ľudí aj najmenší folkloristi zo súboru Drevárik. Ich vystúpenie vytváralo na slnkom zaliatom námestí radosť a šírilo výbornú náladu medzi ľuďmi. V tomto roku ukončili púť tohto štíhleho velikána mocní chlapi Dobrovoľného hasičského zboru z Krásna.

 

Tí pomocou sekery a ručnej píly ukončili jeho púť. K tomu im spríjemňovali ich ľubozvučné melódie v podaní Folklórnej skupiny Vrabčiar. Robota im išla od ruky a netrvalo dlho ozdobený máj sa zrútil na zem. Primátor Jozef Grapa na margo tejto slávnosti povedal.“ Dnes na začiatku nového mesiaca sa v našom meste už tradične zvalil máj. Pre mňa je potešujúce, že takto môžeme udržiavať históriu. Už nie v takej forme ako to robili naši predkovia, ktorí keď už mali zasiate a ukazovala sa úroda vtedy zvalili máj. Tešili sa z toho, že už majú jarné práce urobené. My to udržiavame ako tradíciu a čo je potešiteľné že sa vo veľkej miere začína udržiavať folklór.

 

Vidieť to aj na týchto malých umelcoch, ktorých neustále pribúda a sú zaodetí v krojoch. Obec, mesto bez tradícií vymiera, pretože si nevážia svoje korene. Pokračujeme v tradícií, dnes sme trocha tomu prispôsobili aj námestie na veselicu, lebo vždy pri váľaní mája sa naši predkovia zabávali,“ vyjadril spokojnosť Jozef Grapa. Kultúrny program pokračoval vystúpením hudobnej skupiny Primátor a veselica pokračovalo do neskorých večerných hodín.

 

Mgr. Milan Čimbora

snímka autor

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby