jar kysuce 2016

Speváčke ľudových piesní Helene Záhradníkovej sa na Hrčave veľmi páčilo

spevacka-piesni27V kultúrnom programe púte Cyrila a Metoda na Hrčave sa predstavila aj vynikajúca speváčka ľudových piesní, držiteľka zlatej medaily Prix de Musique folklorique de Radio Bratislava, Ceny Pavla Tonkoviča, ktorú udeľuje Spolok hudobného folklóru pri Slovenskej hudobnej únii, rodáčka z Turzovky Helena Záhradníková.

Po jej vystúpení s Romanom Bienikom sme ju požiadali o rozhovor.

 

Ako sa vám spievalo na Hrčave?
-Spievalo sa mi veľmi dobre. Prišlo veľa ľudí, kto si chcel vypočuť tradičnú ľudovú hudbu s tradičnými ľudovými nástrojmi, s piesňami z gorolskej oblasti, prekrásne kraviarské piesne, ktoré charakterizujú náš kraj, prišiel si na svoje. Tu tie piesne vznikali, v takomto nádhernom horskom prostredí a tak som si vybrala také piesne, aby boli v súlade s touto prírodou. Na Hrčave som vystupovala po prvýkrát a evokovalo to vo mne spomienku na mladosť, keď sme ako deti „účinkovali“ hore na turzovských grúňoch, na paľuchovskom, na čuboňovskom sme pásavali a takto sme spievali. A to vás nepopustí, to vo vás zostáva. Mnohí si myslia pre množstvo rozhlasových nahrávok a vystúpení, že ste profesionálna speváčka, ale vaše povolanie bolo iné... -Bola som učiteľka v materskej škole v Žiline. Môj celý život patril deťom, deťom a ešte raz deťom.

Aké boli Vaše hudobné začiatky?
-V Žiline som aj začínala v súbore Rozsutec a odtiaľ išla moja púť do Československého rozhlasu, do Slovenského rozhlasu, do Banskobystrického rozhlasu, do televízie... Tam všade som išla s mojou predrahou kysuckou piesňou a tam som sa ju snažila dostať. Bola som amatérka, ale keď niečo robíte s láskou, robíte to s trojnásobnou radosťou. Nedávno ste vystupovali v Čadci s cimbalistom Stanom Palúchom starším na uvádzaní knihy Márie Húšťavovej Ľudový odev na Kysuciach do života.

Ako sa Vám spolupracuje s ľuďmi, ako je Stano Palúch, Mária Húšťavová...
-S Máriou Húšťavovou sme vo veľmi úzkom kontakte. Ak by niekto podľa tejto knihy chcel vyrobiť kroj, tak dostane tam od a po zet celý návod, koľko čoho, aké centimetre, čo obsahoval ten kroj z danej dediny, oblasti a to je to vzácne. Nesmierne si ju vážim ako etnografku, aj ako človeka, ale vážim si aj všetkých nositeľov tradičnej ľudovej piesne, lebo pieseň zostala najživotaschopnejšia z celej ľudovej kultúry. Ak sa znaky, ktoré charakterizujú jednotlivé oblasti vytratia, tak sa zlejú do jednoliateho celku a stratí sa krásne hudobné nárečie. A to by bola nesmierná škoda. Účinkovala som aj s mladým Stankom Palúchom, nahrala som s ním aj cédečko. To je taký muzikálny rod, že keď oni niečo počujú, ich to hneď chytí za srdce a s takými ľuďmi, ktorí v tom nevidia biznis, ale vidia v tom niečo krásne, je radosť spolupracovať.

Kde Vás budeme môcť počuť spievať najbližšie? -Na Janošikových dňoch v Terchovej a potom navštívim také krásne podhorske dediny, na ktoré sa mimoriadne teším. Ale teším sa aj na moje rodné Kysuce, ja som šťastná Kysučanka.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby