kysuce kaplnka

Templári

templari04Predstavitelia jedného z najvýznamnejších rádov stredoveku a zároveň cnostní rytieri. Bojovníci s červeným krížom, ktorí cválali v prvých radoch a ustupovali až úplne poslední.

No najradšej neustupovali vôbec, ani pred viacpočetnou presilou. Ich silu svalov dopĺňala totiž duchovná sila, ktorá mala a stále má v sebe oveľa viac, ako mávajú široké lakte. Boli duchaplní i duchaprítomní, a hoci dobrého veľa nebýva, ani ako rytierska hŕstka neboli na zahodenie a často prispeli k zásadnému zvratu na bojisku. Ich pôsobenie nepresiahlo dve storočia, a predsa povedomie o nich od začiatku 14. storočia až dodnes nestratilo nič zo svojej platnosti. Ochraňovali pútnikov i núdznych, stavali sa presilám nepoctivcov a bezbožníkov, chránili brody. Aj ku Kysuciam kedysi patril jeden brod, ktorý sa doteraz zachoval v zemepisnom názve – Brodno. V čase, keď templári cválali Európou, neexistovalo ešte veľa kysuckých obcí. Ale zásadná listina, vymedzujúca územie dolno-stredných Kysúc, už bola na svete. Od Divinky po Krásno a späť. Nie, nešlo o autobusové spojenie, ale o vymedzenie hraníc chotára.

Oveľa viac by nás však zaujímal kataster Makova. Obce, ktorá má len storočnú históriu. To ale neznamená, že tam nežili Kysučania už dávno predtým. Len ich pozemky sa nachádzali rozdrobené medzi kysucké i bytčianske dedinky. Ale Makov nespomínam náhodou, pretože susedí s valašským regiónom. Veľké Karlovice sú súčasťou okresu Vsetín, a práve toto mesto založili templári. Sú o tom i písomné dôkazy, ktorých pre kysucký stredovek stále nie je dostatok. Templársky Vsetín.

Tridsať kilometrov po kysuckú hranicu. Aký problém by to bol pre templárskeho rytiera, keby ráno vysadol na koňa, prehupol by sa cez Javorníky a smelo by vykračoval po Kysuciach? Vzhľadom na vtedajšiu dopravu by sa stihol do večera vrátiť do svojho vsetínskeho sídla, pretože koňmo dokázal zvládnuť za deň i väčšie vzdialenosti, ako len dvakrát tridsať kilometrov. Boli teda templári, nebojácni rytieri a gotickí stavitelia, aj na Kysuciach, alebo zámerne obišli náš región, aby sme nemali o čom snívať?

Dnes je


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby