kysuce kaplnka

Ovocné stromy a kríky

Podpník má veľký význam aj pri nasadzovaní do rodivosti, pri výkonnosti stromu, celkovej úrodnosti, vplýva aj na odolnosť na mínusové teploty, kvalitu, množstvo, uskladniteľnosť ovocia.


Pri množení podpníkov využívame generatívny a aj vegetatívny spôsob, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody. Podpníky získané generatívnym spôsobom majú väčší vplyv na ušľachtilý kultivar, ale môžu ho ovplyvniť aj nejakým negatívnym spôsobom. Pri vegetatívne získaných podpníkoch vieme dopredu o ich vlastnostiach, ale prácnejšie ich získavame. Na Slovensku využívajú oba spôsoby viaceré stanice, kde šľachtia, alebo rozmnožujú ovocné výpestky.

Zo zahraničných patrí medzi najvýznamnejšie experimentálne stanice East Malling v Anglicku, odkiaľ pochádzajú vegetatívne podpníky radu M. V počiatkoch tohto pracoviska podpníky boli označované EM (East Malling) a jabloňové podpníky boli označované rímskymi číslicami od I do XVI. Neskôr táto stanica prešla na označovanie iba „M" a na arabské číslice 1 až 27, podpníky pre hrušky (duly) 7 typov M A až M G. Pri slivkách vytvorili 20 typov. Neskôr boli vyšľachtené podpníky rady MM od 101 až po 115 a to po viacerých kríženiach, aby podpníky boli odolné voči vlnačke krvavej.

Vo Švédsku výskumom a vývojom podpníkov sa zaoberali v šľachtiteľskej stanici v Alnarpe (známy podpník A 2), v Poľsku boli podpníky P-2 až P-22. V bývalom Československu sa podpníky označovali veľkými písmenami podľa druhu – potom bolo označenie šľachtiteľskej stanice – posledné označenie bolo pre generatívne podpníky arabské číslo, alebo pre vegetatívne podpníky veľké písmeno abecedy. J-TE-G = jabloň-Těchobuzice-vegetatívne rozmnožený podpník G, J-KL-2 = jabloň-Klčov-generatívne rozmnožený podpník č.2, B-VA-1 = broskyňa-Valtice-generatívne rozmnožený podpník č.1.

Veľmi dôležitý je spôsob rozmnožovania podpníkov, kvalita ich koreňovej sústavy a hĺbka vysadenia, z čoho sa odvíja zakorenenie, teda upevnenie v pôde, čo je charakteristické pre ten ktorý podpník. Rozdiely sú v raste jednotlivých typov podpníkov, čím môžeme pestovať rôzne tvary a vzrasty od slaborastúcich výpestkov (slaborastúci podpník a slaborastúci ušľachtilý kultivar, vhodná kombinácia na pestovanie v črepníku napr. na balkóne) až po bujne rastúce kmeňové tvary. V súčasnej dobe sa šľachtia podpníky na slabšiu intenzitu rastu, jednoduchšie rozmnožovanie, prispôsobivosť na rôzne pôdne a klimatické podmienky a odolnosť proti viacerým chorobám.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby