kysuce kaplnka

Rešetliak prečisťujúci

Rešetliak prečisťujúci ( Rharnnus cathartica ), čeľaď : Rešetliakovité ( Rhamnaceae ) v súčasnosti nie je možné presne určiť, kde táto rastlina má svoju domovinu. Dnes ju nájdeme v rámci celej Európy, na severozápade Afriky na Blízkom východe. Nájdeme ju aj v Severnej Amerike, kde bola dovezená ešte v 18 storočí ako okrasná rastlina. Vyskytuje sa na okrajoch lesov, na pastvinách v krovinách.

 

Rešetliak prečisťujúci je mrazuvzdorný, veľký opadavý ker, alebo malý strom, s nepravidelnou korunou, dorastie do výšky 8 až 10 m a do šírky môže mať 4 až 6 m. Listy sú oválne až vajcovité, na okraji drobno pílkovité, sú dlhé 4 až 9 cm a široké 1 až 4 cm. Usporiadané sú protistojne vo dvojiciach, alebo sú striedavo uložené, majú zelenú farbu s pravidelnou a hlbokou žilnatinou. Konáre vyrastajú v pravom uhle, sú protistojné, lesklé. Kôra na mladých konároch je sivo hnedá, na starších je tmavo hnedá a na konároch aj konárikoch sú tŕne. Kvety sú žlté so štyrmi okvetnými lupienkami, je to dvojdomá rastlina, kvitne v máji až júni, príjemne voňajú. Kvety sa tvoria v pazuchách listov, súkvetie 2 až 8 kvetov vo forme nepravého okolíku. Kvety sú bohaté na nektár, sú medonosné a teda rastlinu radíme medzi hmyzomylné. Plodom je čierna guľovitá bobuľa veľká 6 až 12 mm s dvomi až štyrmi semenami vo vnútri. Semená roznášajú vtáky vo svojom truse. Semená a listy sú vo väčšom množstve jedovaté. Šťava z nezrelých plodov sa používala na prípravu zelenej farby.

V minulosti sa kôra a plody používali ako preháňadlo, ale vzhľadom na potenciálne nebezpečie z predávkovania, ako aj následné silné nežiaduce účinky znamenali, že sa teraz používa len zriedka. Látky, ktoré sa nachádzajú v semenách a v kôre rešetliaka a majú preháňavý účinok sa volajú antrachinóny. Dlhodobým podávaním plodov sa vyskytujú abnormality v metabolizme glykogénu čo vedie k vzniku cukrovky. Drevo sa v minulosti využívalo na výrobu porísk a rúčok pre rôzne poľnohospodárske nástroje pre jeho tvrdosť a hustotu, v súčasnosti drevo nie je využívané.

 

Rešetliak nemá problém sa udomácniť kde koľvek okrem extrémne studených, alebo horúcich oblastí našej planéty. Veľmi dobre sa udomácnil v Severnej Amerike, kde už dostal nálepku invazívny druh. Má veľkú výhodu oproti iným stromom a krom, lebo oveľa skôr jej rašia listy a rýchlejším zalistením dostáva susedné druhy do recesie. Týmto spôsobom zoberie až tretinu slnečnej energie potrebnej k fotosyntéze, následnému zníženiu tvorby zelenej hmoty čo v konečnom dôsledku vedie k oslabeniu celkovej kondície utláčaného suseda. Slabšia kondícia vedie k väčšej náchylnosti na choroby, menšej odolnosti voči škodcom a nakoniec to môže viesť k odumretiu rastliny a uvoľneniu miesta pre invazívny rešetliak a jeho následné nekontrolovateľné rozširovanie. Je možným hostiteľom pre hrdzu obilovín, ako aj pre vošku sójovú. V USA majú s rešetliakom problém ako ho likvidovať z porastov, lebo aj po vyrezaní jeho nadzemných častí z koreňového krčka, alebo z povrchových horizontálnych koreňov vyrašia nové terminály. Ako najúčinnejší spôsob sa javí používanie koncentrovaného totálneho herbicídu na čerstvo zrezané rany po odrezaných konároch. Samotné zlikvidovanie rastlín nemusí byť konečným riešením, lebo semená v pôde môžu vyklíčiť aj po niekoľkých rokoch a preto je potrebné dôsledné sledovanie územia, ktoré chceme mať bez rešetliaka.

 

Pre tieto vlastnosti je vhodným riešením pre mestskú výsadbu. Mestské exhaláty tomuto druhu nejakým významným spôsobom nevadia.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby