kysuce kaplnka

Sme v tom všetci až po uši

A keď píšem všetci, mám na mysli aj ešte nenarodené deti. Lebo keby ste mi položili otázku, kedy treba začať s prevenciou, tak vám poviem rovno, že u každého jedinca už pred jeho počatím. Situácia je totiž mimoriadne vážna a zlé správy pribúdajú takpovediac, denne. Vysoký tlak a obezita sú najdôležitejšie rizikové faktory(RF)  prudkého nárastu závažných srdcovocievnych ochorení s následkom smrti. A ako vyplýva z údajov vedeckých štúdií, až 80% týchto úmrtí je spôsobené nedostatočnou kontrolou a podceňovaním týchto dvoch známych rizikových faktorov! Čiže našou vlastnou vinou. Pritom na celom svete je podľa WHO až jedna miliarda hypertonikov a toto priam neuveriteľné číslo znamená, že každý siedmy občan Zemegule trpí vysokým tlakom krvi vrátane detí a dojčiat a vrátane rozvojových krajín! A bohužiaľ, napriek obrovskému rozmachu farmakologickej výroby liekov proti vysokému TK, až dve tretiny liečených liekmi musia brať najmenej 2 až 4 lieky a aj tak je cieľová hodnota TK dosiahnutá tabletkovou liečbou často nedostatočná( prof. MUDr. Viliam Bada, Cardiol 2004., 13/3) To je veľmi, veľmi nepriaznivý trend a naše vlastné a intenzívne pričinenie je asi jediným východiskom z celej situácie.  
Preto treba začať naozaj už pred počatím nového jedinca a to hlavne osvetou u jeho matky. Už tu sa totiž zakladajú „vhodné“ podmienky pre rozvoj hypertenzie v neskoršom veku, aj keď sa to zdá priam nepravdepodobné. Žiaľ, je to tak. Na vývoj plodu v maternici totiž vplýva prakticky všetko, čo matka počas tehotenstva zažije, ako sa stravuje, aký má denný režim, aké má zlozvyky, závislosti a podobne. Spojenie dieťaťa a matky v maternici je totiž realizované  plodovým koláčom- placentou, kde sa síce krv plodu a matky priamo nemieša, ale dochádza tam k obojstrannej výmene takmer všetkého, čo sa v krvi oboch nachádza. I keď sa tomu hovorí plodovo- placentárna bariéra. Vrátane stresových hormónov a množstva škodlivín, ktoré matka dostane do svojho tela v potrave, liekoch, dýchaním. Dá sa povedať, že plod prežíva s tehotnou všetky jej stresy, všetky jej starosti a neresti. Okrem toho má plod svoje vlastné stresy, ako je napríklad rýchly tlkot matkinho srdca, ktoré vníma, prudké silné zvuky, ktoré počuje, prechodný, alebo chronický dlhodobý  nedostatok kyslíka. Aktivovaný sympatický nervový systém matky v plnom rozsahu ovplyvňuje plod!
Dlhodobý nedostatok kyslíka a výživy spôsobuje nedostatočné zásobovanie krvou zo strany matky, pretože za istých podmienok dochádza k zúženiu pupkových ciev, cez ktoré prúdi krv z plodového koláča do plodu. Alebo je plodový koláč nedostatočne, či chybne vyvinutý. Okrem neovplyvniteľných príčin( napr. genetické vplyvy, infekcie v prvých týždňoch tehotnosti a pod.) sú to hlavne celkovo zlý výživový stav budúcej mamičky a deficitná výživa( veganstvo), alkoholizmus a  fajčenie( aj pasívne), dlhodobý stres akéhokoľvek pôvodu, zlý životný režim ako nedostatok spánku, hlučná rokenrolová hudba( dnes údajne nie je vôbec zriedka vidieť mladé budúce matky ako sa vraví s „bruchom pod nosom“ na diskotékach, v baroch a iných produkciách, ani netušia ako svojej budúcej ratolesti tým škodia!) a samozrejme, nedostatok primeraného pohybu, atď. Toto všetko prispieva k nedostatočnému toku kyslíka a živín od matky k plodu. Plod trpí z toho chronickým stresom a už sa mu to zbiera na budúcu hypertenziu, lebo sa tak aktivuje jeho vlastný sympatikus! Nerastie akoby mal, narodí sa drobný, krátky a s podváhou, aj keď v termíne. Na veľkú radosť matky a na jeho veľkú smolu, takéto dieťa často neprimerane rýchlo priberá, pretože veľa pije. A práve tu je dokázaný ďalší obrovský rizikový faktor nielen pre hypertenziu, ale aj obezitu, cukrovku a iné závažné poruchy látkovej výmeny v dospelosti! Nuž a potom je tu ešte jedna z najhorších realít dneška – nedobrá strava, plná nepriaznivých a škodlivých tukov, transmastných kyselín, plná všetkých možných jedov, tzv. xenobiotík – konzervantov, farbív, stabilizátorov, všetko látok, ktoré náš genofond doposiaľ nepoznal a nevie s nimi „zaobchádzať“ nevie ich likvidovať. Už sme si vysvetlili, čo znamenajú tieto škodliviny pre cievnu výstelku – endotel. Poškodzujú ju množstvom uvoľnených radikálov, agresívnych odpadových molekúl zo zlej stravy. A žiaľ, už počas gravidity prechádzajú mnohé z nich z matky do plodu. Preto si budúce mamičky musia dávať pozor na stravu a vyhýbať sa maximálne „chemickej“ strave, o ktorej ešte bude reč.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby