kysuce kaplnka


kubica.jpgLiteratúra patrí na Kysuce tak, ako sme z minulosti zvyknutí spájať náš rodný kraj s drotárstvom, folklórom, drevenou architektúrou, či domácou kuchyňou. V seriáli, ktorý práve čítate, nazrieme pod pokrievku literárneho diania súčasnosti i minulosti, a to od A po Zet. Putujte s nami po literárnych zákutiach popri riečke Kysuci i jej prítokoch. Za vznik tohto seriálu patrí vďaka Vydavateľstvu Magma na čele s jeho riaditeľkou a grafičkou Máriou Ščuryovou, ktoré poskytlo mnohým spisovateľom pomocnú ruku a zároveň skvalitnilo knižnú produkciu, dávno presahujúcu hranice Kysúc. A poďakovať treba i týždenníku Kysuce na čele s jeho šéfredaktorom Lacom Paštrnákom, ktorý už desiatky rokov dáva mediálny priestor začínajúcim i renomovaným tvorcom, čo nerobia ani mnohé celoslovenské literárne časopisy.


Kysucká galéria v Oščadnici a týždenník KYSUCE spoločne predstavujú

kysucankymPeter Kubica: Najsamkrajšie Kysučanky 2
Ó, Kysučanky spanilé, vzdychol si nejeden zeman, veľmož či hradný pán, zahliadnuc naše devy ako sa kúpu bosé v rannej rose. O to bolestnejšie bolo pre nich zistenie, že rovnako odhodlane siahajú po kose a žnú i tnú, čo nejeden z nich zakúsil na vlastnej koži. Avšak k zblíženiu nedochádzalo, pretože títo páni veľkomožní vzali vždy radšej nohy na plecia, či na vozy a utekali pred skalyplnými dotykmi kysuckých krásamíc.

Čítať ďalej...

Kysucká kampanológia (50)

Kysucka50Peter Kubica, spisovateľ

Milí čitatelia týždenníka KYSUCE. Počas celého roka sme sa stretávali na tejto strane, a hoci bez ozvučenia, verím, že sa vám ak nie v ušiach, tak aspoň v srdciach ozvalo to zvonivé bim-bam alebo bim-bam-bom.

Čítať ďalej...

Kysucká kampanológia (49)

kysucka-49Peter Kubica, spisovateľ

„Miniatúrne zvony, teda cengáče sa používali už pri bohoslužbách v stredovekom Egypte a Grécku." (podľa www.stm-ke.sk) A využívajú sa stále.

Čítať ďalej...

Kysucká kampanológia (47)

kysuckaPeter Kubica, spisovateľ

Zvonivým jazykom sa nám prihovárajú nielen zvony. Predmety hmotné si vypožičiavajú túto schopnosť. Preberajú ju na seba a odovzdávajú ďalej prostredníctvom piesní a tónov. Alebo aj ich samotné pomenovanie napovedá, že ide o hudbu.

Čítať ďalej...

Kysucká kampanológia (46)

kampanologiaPeter Kubica, spisovateľ

Dlhianska osada Gajdošovci, nachádzajúca sa v nadmorskej výške 650 m, žije svojim pokojným a tichým životom. Jej obyvateľov by človek zrátal na prstoch svojich rúk.

Čítať ďalej...

Kysucká kampanológia (45)

kysucka1Peter Kubica, spisovateľ

Sochár Milan Greguš pokračuje v opise zvonice z jeho dedovizne: „Aj tak drevená konštrukcia je pevne spojená so základom. Dôkazom toho je i minimálny pohyb zvonice počas zvonenia. Zvon je odliaty z jednoduchej zliatiny. Drevená konštrukcia závesu je z tvrdého dreva a v dobrom stave. Všetky kované časti sú pôvodné.

Čítať ďalej...

Kysucká kampanológia (44)

kampanologia-44-thPeter Kubica, spisovateľ

A tu sa dostávame k alibizmu byrokratickej mašinérie vtedajších čias, lebo miestny výbor sa vyhováral na „prípis ONV, odboru kultúry Čadca, že zvonička v osade Greguše nie je v zozname kultúrnych pamiatok evidovaná Okresným múzeom v Čadci."

Čítať ďalej...

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby