kysuce kaplnka

KVETY (25)

Ľudia milovali kvety a obdivovali ich krásu odpradávna. Už starí Peržania, Asýrčania, Gréci a Rimania uctievali kvety, vytvorili kult kvetov – obetovali ich bohom.

Starí Indovia mali v mimoriadnej úcte lotosové kvety, kolísku boha Brahmu, stvoriteľa kvetov. A podľa učenia jogy ľudský rozum sa zobrazuje ako kvet s tisícimi lupienkami. Symbolom moci asýrskych vládcov bola ľalia. Mnohé krajiny majú dodnes vo svojom znaku kvet. Šestnásťlistá chryzantéma je erbom japonskej cisárskej rodiny, tŕň obyčajný si zachovalo vo svojom znaku Škótsko a ďatelinu Írsko.

 

Kvet v erbe, prípadne ako symbol štátu, sa v priebehu stáročí nezmenil, zato v živote ľudí rozličných krajín a epoch symbolický význam a hodnota kvetov prešli mnohými zmenami.

V starej Číne za jediný kvet pivonky platili 250 gramov zlata. V 17. storočí jedna cibuľka tulipánu stala v Holandsku celý majetok! V Grécku bola biela ruža kvetom Afrodity, bohyne krásy a lásky, v Ríme zasa ružami ozdobovali hrdinov; neskoršie tento kvet symbolizoval tajomstvo. V našom tisícročí hovoria rečou lásky najmä ruže.

V 17. storočí vo Francúzsku bol klinček symbolom udatnosti, v arabskom svete, vlasti tohto kvetu, symbolizoval nežnosť. Turecké ženy nepoznali písmo, ale vedeli sa dorozumieť rečou jediného kvetu. Ak z ich kytice nápadne vytŕčal červený kvet, znamenalo to „áno", ak im obdivovateľ nebol po vôli, dávali si do kytíc kosatce.

 

Ľudia však odjakživa spájali príjemné s užitočným. Vďaka tejto vlastnosti sa zachovalo niekoľko starých „vyskúšaných" receptov, podľa ktorých naši predkovia pripravovali pochúťky a nápoje z kvetov, ako puding z ruží, pečené lupienky fialiek s plátkami citrónu a pod. Obľúbenou pochúťkou starých Grékov bola šľahaná smotana s makovými semienkami, Turci si zas pochutnávali na odvare mletých koreňov z orchidey a všetky mohamedánske národy na sirupe z ružových lupienkov uvarených v mede.

 

Kvety boli odpradávna známe tiež ako lieky. U všetkých národov boli bylinky hlavnou zložkou ľudových liekov. Egyptskí žreci používali jesienku na liečenie očných a srdcových chorôb. Starí Nemci liečili chorých na nervy rozmarínom. Plínius narátal 32 druhov liekov pripravovaných z ruží.

Hlavným poslaním kvetu však bol a podnes je prejav úcty. Nech nám teda po všetky dni spríjemňujú prostredie.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby