jar kysuce 2016

Jaššova cesta ako jednosmerka – jablko sváru v Radoli

jassova cesta mPrvoradou je bezpečnosť dopravy
Už vyše dva roky žije obec Radoľa v okrese Kysucké Nové Mesto sporom medzi občanmi, ktorí majú rôzne názory na organizáciu miestnej dopravy v obci. Ide najmä o to, že po novom sa z Jaššovej ulice stane jednosmerka... Nespokojnú časť obyvateľov zastupuje Ing. G. Škorvagová, ktorá sa obrátila s medializáciou tohto problému na redakciu týždenníka KYSUCE. Na vedomie poslala do redakcie dva listy. Jeden predložila starostovi obce Ing. Antonovi Tkáčikovi a druhý rozdávali občanom obce Radoľa.

Z listu starostovi
Z listu starostovi citujeme: „ Vzhľadom k tomu, že došlo zo strany orgánov obce k porušeniu § 5d odst. 2 zák. č. 85/1990 Zb., na nápravu tohto protiprávneho stavu žiadam vás v mene nespokojných občanov a občanov, ktorí podpísali petíciu proti novej dopravnej situácii v obci o zvolanie mimoriadneho obecného zastupiteľstva, kde bude vec v súvislosti s petíciou občanov daná do súladu so zákonom a zároveň sa občania budú môcť vyjadriť k problematike organizácie dopravy v našej obci...
Poukazujeme na fakt, že zmenou dopravy sa presunie nápor vozidiel po celej obci, kde sa pohybujú deti idúce do a zo školy, starší občani, kde sa pohybuje množstvo chodcov, nehovoriac o výjazde vozidiel na hlavnú cestu – smer Vadičov, kde je nepriehľadná križovatka, kde bráni zábradlie mosta výhľadu na prichádzajúce autá sprava...
Je na škodu, že sa zástupcovia obce nezaoberajú problémami, ktoré bytostne trápia občanov a predvolebné sľuby zapadli prachom. Pán starosta, vo volebnom programe ste sa zaviazali vytvoriť systém údržby a obnovy miestnych komunikácií, obnovu betónovej cesty cez Záhradky, opravu lávky do Kuriakov, mali ste vybudovať chodník pri vstupe do obce v okolí materskej škôlky, mali ste majetko – právne vysporiadať pozemky pod miestnymi komunikáciami a doplniť značky a zrkadlá na miestnych komunikáciách. Nikde ste však nespomenul, že znepríjemnite život svojim občanom zriadením dopravného paškvilu v obci...“

 

Občanom Radole
V liste autorky občanom Radole vymenováva argumenty na podporu zachovania doterajšieho stavu organizácie dopravy. Občanov oslovuje: „ Ak ste postrehli, bez vášho vyjadrenia sa začali osádzať nové dopravné značky, ktoré výrazne ovplyvnia spôsob života takmer všetkých obyvateľov obce. Náš pán starosta si z ničoho nič vymyslel, že treba zrušiť desaťročia platné predpisy a systém dopravy v obci. Petíciu,pod ktorou sa podpísalo okolo 150 občanov absolútne nerešpektoval...“

 

Vyjadrenie a argumenty starostu
Starosta obce Radoľa Ing. Anton Tkáčik sa k predchádzajúcim pripomienkam vyjadril obsiahlou odpoveďou. Jej podstatné časti k problematike zverejňujeme.
„O tejto téme – novej organizácie dopravy obecné zastupiteľstvo /OZ/ rokovalo opakovane a vzhľadom na to, že situácia na Jaššovej ceste bola už neúnosná a nebezpečná OZ poverilo Obecný úrad vytvoriť návrh komplexnej organizácie dopravy v obci Radoľa (tak aby namiesto jedného nebezpečného miesta nevznikol celý rad úsekov, ktoré vytvárajú potenciál na vznik dopravných nehôd)
Téma dopravy bola prerokovávaná v OZ počas tohto volebného obdobia minimálne 4 x:
01.06.2015, 25.01.2016, 18.04.2016, 29.05.2017

 

Pozvánky, uznesenia aj zápisnice z OZ sú zverejňované presne tak, ako prikazuje platná legislatíva. Samotná procedúra prebehla absolútne korektne. Nie je úlohou ani poslancov, ani starostu, ani zamestnancov obce naháňať občanov na zasadnutia OZ. Ľudia majú právo žiť si svoj život.

 

Voľby sú na to, aby bremeno rozhodovania o veciach v obci prebrali na seba tí občania, ktorí to ponúkli svojou kandidatúrou a občania si ich zvolili.
Je legitímne, že občania so všetkými rozhodnutiami nesúhlasia, bolo by však veľmi nezodpovedné strkať hlavu do piesku a nerozhodnúť. Poslanci OZ sa rozhodli uprednostniť ľudské životy, zdravie a bezpečnosť pred troškou benzínu.

 

Pisateľka listu by pravdepodobne chcela čakať na nejakú veľkú tragédiu. Obecné zastupiteľstvo rozhodlo, že niet na čo čakať.
Za veľmi dôležité považujem doplniť aj to, že Jaššova cesta aj s ďalšími miestnymi komunikáciami bola jednosmerkou už od začiatku osemdesiatych rokov 20. storočia. Už vtedy, keď bola zaťažená azda len desatinou súčasnej premávky zodpovední rozhodli, že je tento úsek nebezpečný a zjednosmernili ju. Bolo to logické, cesta má rovnakú trasu aj šírku ako na mapách z 19. storočia.
x
Niekedy pred 20-imi rokmi označenie jednosmerky zmizlo, ale život ukazuje, že toto rozhodnutie bolo krátkozraké. Už počas diskusií s občanmi v roku 2010 sa ma na to ľudia pýtali, či budem mať odvahu riešiť tento nebezpečný lievik. Na túto cestu sa jednoducho nevmestia dve motorové vozidlá a chodec alebo cyklista. Vzhľadom na to, že ploty sú bezprostredne pri ceste ani nemajú možnosť niekam rýchlo uskočiť. Ďalším problémom sú ranné kolóny a zmätok v okolí materskej školy, kde sa spájajú pri terajšej organizácii dopravy dva prúdy vozidiel: z Radole a z ďalších obcí v rámci Vadičovskej doliny pred križovatkou s cestou I/11. Po vybudovaní chodníka sa dá očakávať, že vo výhľade z vozidiel bude prekážať viac chodcov. Už dnes sa mnohí vodiči, ktorí vychádzajú z Jaššovej cesty (z budúceho protismeru) chodia otáčať až k obecnému úradu, lebo v rannej špičke sa nevedia zaradiť do prúdu vozidiel na Vadičovskej ceste.

 

V intraviláne obcí je však celosvetový trend (aspoň vo vyspelých krajinách) ten, že prednosť majú na prvom mieste chodci, na druhom cyklisti a až na poslednom mieste sú motorové vozidlá. S týmto trendom sa úplne stotožňujem. Aj preto určitou časťou obce odmietaná jednosmerka sa u nás týka len motorových vozidiel. Cyklisti budú cestu aj naďalej môcť využívať obojsmerne (v minulosti sa jednosmerka týkala aj cyklistov).

 

V Radoli už je 1500 obyvateľov a tento úsek využívajú určite viac ako dve tretiny jej obyvateľov dennodenne. Nevieme jeho kapacitu nafúknuť.
Je dosť náročné aktuálnu situáciu popisovať v texte, stačí párkrát prísť k nám do Radole a uvidíte.
Paradoxne sa na tejto ceste stáva menej dopravných nehôd v zime, pretože mnoho vodičov sa tejto ceste rôznymi obchádzkami vyhýba. Nehovoriac o tom, aký je úsek v súčasnosti nebezpečný pre chodcov a cyklistov.
x
Pisateľka ma potešila aj tým, že vytiahla moje predvolebné sľuby. Bez nej by som si ani neuvedomil, že viac ako rok pred uplynutím volebného obdobia mám v oblasti dopravy splnené prakticky všetko. Lávka do Kuriakov je kompletne zrekonštruovaná, okrem nej aj ďalšia lávka do športového areálu v Riekach. Betónová cesta cez Záhradky má nový asfaltový povrch. Dopravné značenie a zrkadlá dokončujeme v týchto dňoch a to aj včítane pre pisateľku spornej Jaššovej cesty. Každý rok investujeme viac ako 20 tisíc Eur do povrchov miestnych komunikácií. A čo sa týka chodníka od cesty I/11 po obecný úrad, už mohol byť hotový, nakoľko financie naň máme vyčlenené, projekt pripravený, ale od začiatku leta sa nevieme dočkať stanoviska od Správy ciest Kysuce. Verím, že sa ho čoskoro dočkáme a ešte v jeseni bude chodník hotový.

 

Nerozumiem pohnútkam pisateľky listu ani tvorcu anonymu o čo im ide, pretože procedúra tvorby novej organizácie dopravy prebehla absolútne korektne a pokiaľ chcú hádzať špinu na mňa, tak mi to nedáva zmysel. Už v roku 2015 som oznámil, že v roku 2018 neplánujem kandidovať na starostu. Som presvedčený, že dve volebné obdobia sú práve akurát.
Samozrejme, pokiaľ sa budú podobne nezmyselné útoky opakovať, tak môžem svoj názor zmeniť, lebo neskúsení ľudia by z prípadného starostovania za takýchto okolností mohli mať obavy aj keď majú na takúto funkciu všetky osobnostné či vzdelanostné predpoklady.“

 

Pripravil: -LP-
Snímky: archív

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby