jar kysuce 2016

Ondrej Zimka: „Len výšky a hĺbky dávajú životu zmysel“

zimka mHodnotné knihy o živote a diele majstra Ondreja Zimku pri príležitosti jeho životného jubilea

18. augusta 2017 sa v Turzovke, v predvečer turzovských hodov, konala jedinečná vernisáž výstavy „Zabudnutá záhrada“ venovaná životnému jubileu popredného slovenského akademického maliara Ondreja Zimku. Výstava výnimočných umeleckých diel bola kolekciou viac než 40 obrazov z jeho najnovšej tvorby.

Podujatie slávnostným príhovorom otvoril primátor Turzovky JUDr. Ľubomír Golis, všetkých privítal vo svojom meste a odovzdal slovo garantovi výstavy JUDr. Petrovi Dlhopolčekovi, ktorý je turzovským rodákom. Vyvrcholením programu bolo uvedenie dvoch krásnych nových kníh, ktoré vydalo vydavateľstvo MAGMA v Čadci pri príležitosti významného životného jubilea majstra Ondreja Zimku a turzovských hodov. A prečo knihy hneď dve? Prvá z nich – „Osobnosť a dielo“, predstavuje Ondreja Zimku s jeho najnovšou tvorbou. Je rozsiahla, plnofarebná, výpravná, obohatená o príspevky historikov umenia, publicistov, umelcov i priateľov O. Zimku. Fotografie do knihy zhotovil známy fotograf Jaroslav Velička. Tá druhá s názvom „Zabudnutá záhrada“ je tak trochu prekvapením, pretože sa v nej Ondrej Zimka predstaví ako spisovateľ. V nej si autor zaspomínal na detstvo i staré časy v rodnej Turzovke.

 

Zostavovateľka kníh, Mária Ščuryová z vydavateľstva Magma: „Premenili sme myšlienku na skutok a vydali hodnotné knihy o živote a diele majstra Ondreja Zimku. Pána Zimku som spoznala bližšie pri tvorení kníh, katalógov a aj výstav. Dovolil mi poodhaliť, čo sa ukrýva za jeho dobrosrdečnou povahou a zapozerala som sa aj do jeho hodnotných diel. Prajem si, aby každý človek našiel lásku k miestu, ktoré mu je rodné. Aby sa nehanbil za túto lásku a hrdo povedal: Ja som zo Slovenska, som z Kysúc, z tohto sympatického pohraničného kraja. Majster Zimka sa k týmto hodnotám hrdo hlási celým svojím životom i dielom, ktorého význam aj rozsah dávno prekročil hranice našej vlasti a robia jej dobré meno. Preto si našu dlhoročnú spoluprácu veľmi vážim."

Podujatie bolo plné energie a emócií. Jednoducho – krásne. Bolo vidno, že majster Zimka je nielen veľký umelec, ale aj veľký človek. Ľudia, ktorí ho prišli pozdraviť, ho majú radi a vážia si ho. Všetci prítomní sa zhodli na tom, že je pre nich cťou byť na takomto krásnom podujatí. O scenár a réžiu programu sa postarala Magaléna Hacková, ktorá celým programom aj sprevádzala. Diváci nadšene tlieskali všetkým účinkujúcim: speváčke Helenke Zahradníkovej, spevákovi Vladimírovi Gajdičiarovi s ľudovou hudbou, Folklórnej skupine Turzovanka, populárnej slovenskej speváčke Marcele Laiferovej či herečke Kataríne Janesovej. Všetkým patrí za famózne vystúpenie obdiv a uznanie.

 

Autorka programu Magdaléna Hacková: „Obidve krásne nové knihy sme do života uviedli spoločnou piesňou Kysuca, Kysuca... To je pre nás, Kysučanov, jedna z najkrajších a najmilších piesní a veľmi ma potešilo, že i tí hostia, ktorí nie sú Kysučanmi, sa pridali a spievali spolu s nami.“

 

Ondrej Zimka sa narodil 29. novembra 1937 v Turzovke v osade Hlinené. Od mala kresli ceruzou a pastelkami. Mama ho v tom naplno podporovala. Žil vo svete farieb a rozprávok, v krásnej kysuckej prírode, plnej záhadných bytostí a strašidiel. Po základom vzdelaní, tzv. „kurzu“ sa prihlásil na leteckú školu. Kresliarsky talent napomohol Ondrejovi Zimkovi k štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. VŠVU absolvoval s diplomom a cenou VŠVU v roku 1964. Už počas štúdia spolupracoval s denníkom Pravda, so Slniečkom a Mladými letami. Privyrábal si ilustrovaním rôznych publikácií. Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. Vystavoval na mnohých výstavách, jeho obrazy sa nachádzajú aj v súkromných zbierkach na Slovensku, v Maďarsku, USA, v Poľsku, v Česku, vo Francúzsku, Juhoafrickej republike, Rakúsku, na Kube, v Holandsku, Japonsku, Švajčiarsku, v Austrálii, Gruzínsku, Veľkej Británii. Žije a tvorí v Bratislave, ale často trávi čas v rodnej Turzovke spolu so svojimi deťmi Ondrejom 4. a Milinou Zimkovou a tromi vnučkami: Žofiou, Milinou a Galinou.

 

Viac informácií o knihách:
fb: www.facebook.com/vydavatelstvomagma
web: www.vydavatelstvomagma.sk

 

Obálky kníh:
Obálka knihy „Osobnosť a dielo“.
Obálka knihy „Zabudnutá záhrada“.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby