kysuce kaplnka

Zástupcovia mesta Čadca na medzinárodnej konferencii vo Valašskom Meziříčí

zastupcovia cadca mVo štvrtok 17. mája 2018 sa na zámku Žerotín vo Valašskom Mezříčí, ktoré je partnerským mestom Čadce, uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia s názvom Osudy T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a J. B. Kraicze před první světovou válkou.

Usporiadateľmi konferencie organizovanej pri príležitostí dvoch významných výročí – 100. výročia vzniku Československa a 111. výročia zvolenia T. G. Masaryka za poslanca viedenského parlamentu, bolo mesto Valašské Meziříčí a Český svaz ochránců přírody vo Valašskom Meziříčí v spolupráci s Moravským zemským archívom v Brne, Štátnym okresným archívom Vsetín a Českým svazem bojovníků za slobodu. Záštitu nad podujatím prebrala Jeho eminencia veľvyslanec Slovenskej republiky v Českej republike Peter Weiss, prezident Českého červeného kríža Marek Jukl a hejtman Zlínského kraja Jiří Čunek, spoločne so starostom Valašského Meziříčí Robertom Stržínkom.

 

Konferenciu úvodným slovom otvoril predseda Okresného súdu vo Vsetíne Josef Kramář. Po jeho vystúpení nasledovali tri bloky prednášok, v ktorých odznelo 15 zaujímavých a hodnotných príspevkov prezentujúcich vybrané aspekty zo života troch vyššie spomenutých osobností. Slovenskú stranu, Kysuce a mesto Čadca na podujatí zastupoval viceprimátor mesta Čadca PaedDr. Jaroslav Velička spoločne s historikom Kysuckého múzea v Čadci Mgr. Martinom Turócim, PhD., ktorý pred českým a slovenským obecenstvom vystúpil s príspevkom s názvom Osudy Milana Rastislava Štefánika do prvej svetovej vojny mapujúcom najmä plodnú vedeckú kariéru tohto velikána slovenských dejín.

 

Mgr. Martin Turóci,PhD.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby