ZAUJÍMAVOSTI KYSUCKÝCH OSÁD (14)

osada mZruční murárski majstri sa prejavili najmä pri stavbách klenbových kamenných pivníc, situovaných spravidla v podmurovkách dreveníc. Pivnice bývali murované z pieskovcového kameňa, pričom klenbový strop sa tvaroval pomocou drevených šablón, na ktoré sa ukladali kamene postavené na hranu. Ako spojovací materiál slúžila vymiesená hlina. Na postavenú pivnicu sa potom kládli prvé drevá zrubu. Kameň na stavbu pivníc a podmuroviek získavali zvyčajne z miestnych zdrojov - lokalít, charakteristických názvami Kamenec, Kamenné, Kamenisté a pod.

Čítať ďalej...

ZAUJÍMAVOSTI KYSUCKÝCH OSÁD (13)

osada 13K zaujímavým drobným objektom ľudovej architektúry sa radia v osadách aj studne. Medzi základné typy studní patrili a v súčasnosti stále patria vyhĺbené zemné kadluby, obložené dreveným zrubom alebo kamením.

Čítať ďalej...

ZAUJÍMAVOSTI KYSUCKÝCH OSÁD (12)

osada mrackov dlha nad kysucou mNa sklonku vojny dochádzalo v osadách k častým prestrelkám medzi ustupujúcimi nemeckými nacistami a ich prisluhovačmi na jednej strane a sovietmi, resp. partizánmi na druhej strane. V kopcovitom teréne uviazlo množstvo bojovej techniky (napr. v Rudinskej pod Zrazom), nemálo chalúp bolo vypálených. Pri oslobodzovaní Nesluše padol pri prestrelke v osade U Škorvanov Neslušan Karol Maček Udalosti z osady U Jurdov boli len malou kvapkou v mori utrpenia, ktoré vojna ľuďom priniesla.

Čítať ďalej...

ZAUJÍMAVOSTI KYSUCKÝCH OSÁD (11)

osada 11 mNa jar 1945 sa ponad Jurdovce celé dni a noci preháňali nemeckí vojaci a ich prisluhovači na koňoch. Zľakaní obyvatelia schovávali všetko - obilie, potraviny, odev, periny, náradie, predmety osobnej potreby. Zväčša to ukrývali do pivníc, maštalí a humien. Nebolo tomu inak ani v novopostavenej chalupe Jána Juráška.

Čítať ďalej...

ZAUJÍMAVOSTI KYSUCKÝCH OSÁD (9)

osadaObyvatelia kysuckých osád boli na sklonku vojny nútení kopať zátarasy (zákopy) pre nemeckých okupantov, ktorí sa tak snažili spomaliť postup vojsk Červenej armády. Aj keď tieto práce bývali v mnohých prípadoch platené, v konečnom dôsledku na ne doplatili obyvatelia svojím zdravím a nezriedka i životom.

Čítať ďalej...

ZAUJÍMAVOSTI KYSUCKÝCH OSÁD (8)

osadaPo kysuckých osadách sa však pohybovali aj väčšie či menšie pseudopartizánske bandy zložené tak z miestnych živlov, ako aj z niektorých členov sovietskych výsadkov. Svedčí o tom nielen ľudové podanie, ale i celý rad archívnych dokumentov. Bojový denník partizánskeho oddielu Vlasť (v ruskom origináli Rodina) uvádza bandy, v ktorých boli spolu s Ukrajincami muži zo Zákopčia, Vysokej nad Kysucou, Nesluše a Diviny, znásilňujúci ženy a rabujúci chudobných roľníkov, ktorí pomáhali partizánom.

Čítať ďalej...

ZAUJÍMAVOSTI KYSUCKÝCH OSÁD (7)

zaujimavosti kys osad 7Aj obyvateľov Kysúc sa bolestne dotkli obidve svetové vojny. A hoci sa prvá svetová vojna (1914 - 1918) neodohrávala bezprostredne na Kysuciach, aj tu si vyžiadala krutú daň. Väčšina mužov musela narukovať, zrekvirované boli i kone, preto všetky roboty na poli museli vykonávať ženy, deti a starí ľudia. Podpory, ktoré dostávali manželky narukovaných vojakov, boli nízke a nestačili ani na najnutnejšie potraviny, ktoré sa kupovali na lístky. Za niektorými potravinami (fazuľa, múka, krúpy) sa chodilo až na južné Slovensko. Mnoho narukovaných mužov sa už z bojísk nevrátilo.

Čítať ďalej...

Dnes je

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby