kysuce kaplnka

Ostatné včelie produkty v liečiteľstve

Je zaujímavé, že táto „včelia" voda preukazateľne vykazuje aj niektoré odlišné fyzikálne vlastnosti. Skúsený prútikár veľmi skoro bez zaváhania určí, ktorá fľaša s vodou bola v blízkosti včelstva. Navyše je zaujímavé, že takto ovplyvnená voda sa dlho bakteriálne nekontaminuje. Túto skúsenosť sama využíva na jednom stanovisku včelstiev, kde nie je dostupný zdroj pitnej vody a vodu musím doniesť v kanistri. Pokiaľ som túto vodu nechávala vo včelíne na zemi, rýchlo sa pokazila, zakalila a nebola použiteľná. Pokiaľ však kanister s vodou postavím na úľ, ani v najväčšej horúčave sa voda nemení a dlho zostáva nezávadná.

Čítať ďalej...

Včelí jed

Alergiu na včelie žihadlo alebo včelí jed je potrebné dokázať kožnými testami. Pokiaľ sa ale alergia preukáže, postihnutého treba vybaviť preukazom alergika a liekmi na nevyhnutnú prvú pomoc. Zo skúsenosti ale opäť viem, že pravda je iná, navyše postihnutý o svojej alergii nemusí ani vedieť. Doporučujem teda všetkým chovateľom včiel zoznámiť sa so zásadami poskytnutia prvej pomoci i v tomto prípade a každé stanovisko včielstiev vybaviť základnými liekmi na tento účel.

Čítať ďalej...

Včelí jed

Včelí jed je podobne ako materská kašička a včelí vosk opäť rýdzo včelím produktom. Slúži včele k obrane pred votrelcom, ktorý ju chce pripraviť o prácne nazbierané zásoby medu. A pretože sa včela väčšinou bráni proti omnoho väčšiemu tvorovi, ako je ona sama, musí mať táto obranná látka pre votrelca také nepríjemné dôsledky, že obsah jediného jedového vačku ho zaženie na ústup.

Čítať ďalej...

Materská kašička

Materskú kašičku rovnako nesmú užívať ľudia, ktorí sú na ňu alergickí. Nie je vhodná pre tehotné ženy.

Budúcim mamičkám možno zo včelích produktov odporučiť iba med. Tohto včelieho produktu by mala tehotná žena skonzumovať aspoň 5 kg. Med nielen upravuje trávenie a zažívanie a dodáva potrebnú energiu, ale zlepšuje aj nasycovanie buniek kyslíkom a tým aj výživu plodu.

Čítať ďalej...

Materská kašička

Mám aj niekoľko skúseností s podávaním materskej kašičky deťom trpiacim na epilepsiu. Opakované podávanie materskej kašičky nielen zmenšilo počet záchvatov, ale tieto deti, ktoré sú svojou chorobou určite poznačené aj psychicky, začali v škole lepšie prospievať a začali ustupovať aj problémy s ich výchovou.

Čítať ďalej...

Materská kašička

Materská kašička je látka kašovitej konzistencie, bielej až svetložltej farby. Je ale veľmi nestabilná, ak ostane na vzduchu bez konzervácie, veľmi rýchlo stráca svoje cenné účinky. Preto je dôležité materskú kašičku hneď po odobratí z matečníkov správne konzervovať. Už pri odbere nepoužívame kovové predmety, pretože pri styku s kovom sa ničí veľké množstvo účinných látok. Najľahšia je konzervácia v mede. Musíme ale vedieť, že materská nkašička je výrazne hygroskopická látka, to znamená, že dokáže vstrebávať vzdušnú vlhkosť. 

Čítať ďalej...

VČELÁRSTVO A MED

Med. Kto by ho nepoznal? Kto by si rád nepochutil na tomto vzácnom produkte včiel, vyrobenom z tých najvzácnejších a na vitamíny najbohatších zdrojov, akými sú kvety rastlín a stromov...
Z biologického hľadiska je med produkt nektáru kvetov alebo medovice, či výlučok listových vošiek, ktorý včela medonosná (Apis mellifera) premenila enzýmovým štiepením v medovom žalúdku. Farba a chuť medu závisí od druhu kvetov a rastlín, z ktorých včely zbierajú nektár, alebo spôsobu jeho získavania z plástov (tzv. panenský, odkvapkaný a pod.).

Čítať ďalej...

Propolis

Veľmi častým ochorením tkaniva v ústach je paradentóza. Chronický zápal ďasien a závesného aparátu zubov môže v konečnej fáze ochorenia spôsobiť úplné uvoľnenie zubov z ďasien a ich nenávratnú stratu. Týmto ochorením už v strednom veku trpí až 40 % populácie. Pravidelným ošetrovaním ďasien sa dá ničivý postup paradentózy spomaliť. 

Čítať ďalej...

PROPOLISOVÉ ČAPÍKY

– pomáhajú pri ťažkostiach s hemoroidami. V tomto prípade je však lepšie namiesto domácej prípravy požiadať o ich vyhotovenie v lekárni, kde sú predsa len lepšie technické možnosti.
K ďalším aplikačným formám patria napríklad PROPOLISOVÉ TABLETY, ktoré často bývajú obohacované o vitamín C a sú dobrou prevenciou chrípky alebo prostriedkom v boji s paradentózou. Ďalšie aplikačné formy (tvaroh s propolisom, zubné pasty zámerne obohatené o propolis a pod.) už tak známe nie sú.

Čítať ďalej...

Propolis

Tí svojimi prácami dokazovali, že v tukových látkach voskovej časti propolisu sú pevne viazané zvyšky pesticídov, ťažké kovy, látky z rádioaktívneho spádu a podobne. Táto väzba je natoľko pevná, že niekoľko týždňov lúhovania propolisu v alkohole ju nemôže rozrušiť. Keby sme však propolis ponechali v alkohole podstatne dlhšie, došlo by k uvoľneniu týchto väzieb a tieto znečisťujúce látky by sa nám objavili v tinktúre.

Čítať ďalej...

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby