kysuce kaplnka

Ovocné stromy a kríky

Podpník má veľký význam aj pri nasadzovaní do rodivosti, pri výkonnosti stromu, celkovej úrodnosti, vplýva aj na odolnosť na mínusové teploty, kvalitu, množstvo, uskladniteľnosť ovocia.

Čítať ďalej...

V Novej Bystrici zhoreli šatne

satne-noa-bystricaV sobotu, dňa 27.7. krátko po polnoci začali horieť v Novej Bystrici šatne pri futbalovom ihrisku. Hasiči z Hasičskej stanice v Čadci na lokalizáciu požiaru použili tri C prúdy a jeden vysokotlakový prúd. Príčiny požiaru sa vyšetrujú.

RUŽE

Pred takmer štyrmi rokmi som písal o ružiach. Pri tvorbe záhrad by sme na ne nemali zabudnúť,pretosiichtrochupripomenieme. Kvetom ruží dávame rôzne prívlastky, ako drahokam alebo kráľovná medzi kvetmi. Určitejenajobľúbenejšímkvetomnielenvokrasnejzáhrade,aleajvinteriéri vo váze. Najznámejšia je Ružašípová ( Rosa canina), z tohto názvu je odvodený ľudový názov pre ruže a to šípy.

Čítať ďalej...

Ríbezľa alpínska

Ríbezľa alpínska / meruzalka / ( Ribes alpinum, syn. Ribes lucidum, Liebichia gottsteinii ), čeľaď : Meruzalkovité / egrešovité / ( Grossulariaceae ), tento druh ríbezlí pochádza z Európy, v súčasnosti je jej oblasť rozšírenia od Pyrenejí cez Škandináviu až k Balkánskemu polostrovu. Okrajom zasahuje až na Kaukaz, ďalej sa vyskytuje na Sibíri a vo východnej Ázii. Na juhu Európy je sústredená do vyšších pohorí.

Čítať ďalej...

Rešetliak prečisťujúci

Rešetliak prečisťujúci ( Rharnnus cathartica ), čeľaď : Rešetliakovité ( Rhamnaceae ) v súčasnosti nie je možné presne určiť, kde táto rastlina má svoju domovinu. Dnes ju nájdeme v rámci celej Európy, na severozápade Afriky na Blízkom východe. Nájdeme ju aj v Severnej Amerike, kde bola dovezená ešte v 18 storočí ako okrasná rastlina. Vyskytuje sa na okrajoch lesov, na pastvinách v krovinách.

Čítať ďalej...

Rakytník rešetliakový

Rakytník rešetliakový, syn. Rakytník úzkolistý ( Hippophae rhamnoides ), čeľaď : hlošinovité ( elaeagnaceae ), opadavý, mrazuvzdorný ker do - 40 °C, niektoré zdroje uvádzajú odolnosť voči mrazu až do - 50 °C, pochádza z centrálnej Ázie. Územie pôvodného rozšírenia sa nachádza v štátoch Rusko, Mongolsko, Čína, Nepál, India. V súčasnosti sa pestuje stále viac po celom svete a to nielen pre tvar a vzhľad, ale aj pre liečivé, možno až zázračné vlastnosti plodov. Názov Hippophae pochádza zo starej gréčtiny a znamená lesknúci sa kôň, hippos – kôň, phaes - lesk. Všimli si, že kone, ale aj iné zvieratá, ktoré sa pásli na miestach s jeho výskytom, mali krásnu lesklú srsť.

Čítať ďalej...

Perovskia atriplicifolia

Perovskia atriplicifolia, čeľaď: hluchavkovité /Lamiaceae/ - je to opadavý poloker so vzpriamenými sivobielymi konármi, mrazuvzdorný do -30 oC. Pochádza zo skalných oblastí strednej Ázie až po nižšie polohy Himalájií, zahŕňa štáty Afganistan, Irán, Pakistan a Tibetskú autonómnu oblasť až do výšky 3000 m nad morom. Meno dostala v 19. stor. po ruskom generálovi Perovskom.

Čítať ďalej...

Platan javorolistý

Platan javorolistý (Platanus acerifolia syn. Platanus hispanica) je mohutný opadavý strom, mrazuvzdorný, ktorý dosahuje výšku aj cez 40 m a šírku 35 m, tvar koruny je vajcovitý a široký. Kôra je na kmeni a hrubých konároch odlupovaná v šupinách, alebo plátoch rôznymi farbami (hnedé, sivé, žlté, zelené).

Čítať ďalej...

Plamienok

Plamienok ( Clematis ) známa a veľmi rozšírená rastlina. Je to popínavá trvalka, ktorá potrebuje nejakú oporu, čo môžeme pri záhradnej architektúre rôzne využiť.

Čítať ďalej...

Nátržník husí

V odvare nátržníka vzpriameného sa nachádzajú látky obsiahnuté v usušených podzemkoch, ktoré majú silne zvieravé účinky a užívajú sa proti hnačkám, žalúdočným ťažkostiam, črevnému či žalúdočnému krvácaniu, ale aj pri silnej menštruácii. Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo. Odvar použijeme vo forme obkladov na zle sa hojace rany, alebo omrzliny, ale aj pri dne či reumatizme.

Čítať ďalej...

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby