zima kysuce2

Ovocné stromy a kríky

Podpník má veľký význam aj pri nasadzovaní do rodivosti, pri výkonnosti stromu, celkovej úrodnosti, vplýva aj na odolnosť na mínusové teploty, kvalitu, množstvo, uskladniteľnosť ovocia.

Čítať ďalej...

V Novej Bystrici zhoreli šatne

satne-noa-bystricaV sobotu, dňa 27.7. krátko po polnoci začali horieť v Novej Bystrici šatne pri futbalovom ihrisku. Hasiči z Hasičskej stanice v Čadci na lokalizáciu požiaru použili tri C prúdy a jeden vysokotlakový prúd. Príčiny požiaru sa vyšetrujú.

RUŽE

Pred takmer štyrmi rokmi som písal o ružiach. Pri tvorbe záhrad by sme na ne nemali zabudnúť,pretosiichtrochupripomenieme. Kvetom ruží dávame rôzne prívlastky, ako drahokam alebo kráľovná medzi kvetmi. Určitejenajobľúbenejšímkvetomnielenvokrasnejzáhrade,aleajvinteriéri vo váze. Najznámejšia je Ružašípová ( Rosa canina), z tohto názvu je odvodený ľudový názov pre ruže a to šípy.

Čítať ďalej...

Ríbezľa alpínska

Ríbezľa alpínska / meruzalka / ( Ribes alpinum, syn. Ribes lucidum, Liebichia gottsteinii ), čeľaď : Meruzalkovité / egrešovité / ( Grossulariaceae ), tento druh ríbezlí pochádza z Európy, v súčasnosti je jej oblasť rozšírenia od Pyrenejí cez Škandináviu až k Balkánskemu polostrovu. Okrajom zasahuje až na Kaukaz, ďalej sa vyskytuje na Sibíri a vo východnej Ázii. Na juhu Európy je sústredená do vyšších pohorí.

Čítať ďalej...

Rešetliak prečisťujúci

Rešetliak prečisťujúci ( Rharnnus cathartica ), čeľaď : Rešetliakovité ( Rhamnaceae ) v súčasnosti nie je možné presne určiť, kde táto rastlina má svoju domovinu. Dnes ju nájdeme v rámci celej Európy, na severozápade Afriky na Blízkom východe. Nájdeme ju aj v Severnej Amerike, kde bola dovezená ešte v 18 storočí ako okrasná rastlina. Vyskytuje sa na okrajoch lesov, na pastvinách v krovinách.

Čítať ďalej...

Rakytník rešetliakový

Rakytník rešetliakový, syn. Rakytník úzkolistý ( Hippophae rhamnoides ), čeľaď : hlošinovité ( elaeagnaceae ), opadavý, mrazuvzdorný ker do - 40 °C, niektoré zdroje uvádzajú odolnosť voči mrazu až do - 50 °C, pochádza z centrálnej Ázie. Územie pôvodného rozšírenia sa nachádza v štátoch Rusko, Mongolsko, Čína, Nepál, India. V súčasnosti sa pestuje stále viac po celom svete a to nielen pre tvar a vzhľad, ale aj pre liečivé, možno až zázračné vlastnosti plodov. Názov Hippophae pochádza zo starej gréčtiny a znamená lesknúci sa kôň, hippos – kôň, phaes - lesk. Všimli si, že kone, ale aj iné zvieratá, ktoré sa pásli na miestach s jeho výskytom, mali krásnu lesklú srsť.

Čítať ďalej...

Perovskia atriplicifolia

Perovskia atriplicifolia, čeľaď: hluchavkovité /Lamiaceae/ - je to opadavý poloker so vzpriamenými sivobielymi konármi, mrazuvzdorný do -30 oC. Pochádza zo skalných oblastí strednej Ázie až po nižšie polohy Himalájií, zahŕňa štáty Afganistan, Irán, Pakistan a Tibetskú autonómnu oblasť až do výšky 3000 m nad morom. Meno dostala v 19. stor. po ruskom generálovi Perovskom.

Čítať ďalej...

Platan javorolistý

Platan javorolistý (Platanus acerifolia syn. Platanus hispanica) je mohutný opadavý strom, mrazuvzdorný, ktorý dosahuje výšku aj cez 40 m a šírku 35 m, tvar koruny je vajcovitý a široký. Kôra je na kmeni a hrubých konároch odlupovaná v šupinách, alebo plátoch rôznymi farbami (hnedé, sivé, žlté, zelené).

Čítať ďalej...

Plamienok

Plamienok ( Clematis ) známa a veľmi rozšírená rastlina. Je to popínavá trvalka, ktorá potrebuje nejakú oporu, čo môžeme pri záhradnej architektúre rôzne využiť.

Čítať ďalej...

Nátržník husí

V odvare nátržníka vzpriameného sa nachádzajú látky obsiahnuté v usušených podzemkoch, ktoré majú silne zvieravé účinky a užívajú sa proti hnačkám, žalúdočným ťažkostiam, črevnému či žalúdočnému krvácaniu, ale aj pri silnej menštruácii. Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo. Odvar použijeme vo forme obkladov na zle sa hojace rany, alebo omrzliny, ale aj pri dne či reumatizme.

Čítať ďalej...

coop-cadca

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby