kysuce kaplnka

Skutočné príbehy

Ešte jedno obzretie za Aljaškou

Len málokedy sa stáva, že by som reagoval na svoj vlastný článok a hlavne nie tak rýchlo. Primälo ma k tomu ale niekoľko reakcií čitateľov a to hlavne pozitívnych. Dúfal som, že nie som sám, koho trápi stav bezprostredného okolia vodnej nádrže Nová Bystrica a to sami potvrdilo. Navyše, získal som ešte niekoľko informácií, ktoré by som inak ako od ľudí možnosť získať nemal.

Čítať ďalej...

Spomína najstarší občan Staškova – 98-ročný Jozef Kajánek

jozef-kajanekPred pár rokmi vošiel do povedomia verejnosti ako šofér podomácky vyrobeného traktora. Hoci mal deväť krížikov na chrbte, veci na úrad do Staškova chodil vybavovať na motore.

Čítať ďalej...

Kuruci

Zelenočervené uniformy, rachotiace pušky a vytasené šable, delové strely. Tak vyzerala časť bojiska, kedy medzi sebou bojovali vojaci pod cisárskymi a kuruckými zástavami. Tí prví mali byť z pohľadu mocných dobrí a tí druhí zlí. Pre obyčajných ľudí to zase malo vyzerať úplne opačne, a predsa kurucov nevítali všade s otvorenou náručou. Boli to tí, čo sa ochotne spojili hoci aj s tureckými zlosynmi, len aby získali prevahu nad regulérnou, hoci aj nemilovanou cisárskou-kráľovskou mocou. Bojovali na území monarchie, ktorou súčasťou bolo aj územie Slovenska.

Čítať ďalej...

Ondrejovské hody

ondrejvske-hodyDomáca zakáľačka a prezentácia publikácie s tradičnými jedlami
Celoročný maratón kultúrnych, športových a spoločenských akcií v tomto mesiaci vrcholí aj v Krásne.

Čítať ďalej...

Zaklínač hadov alebo Smrť bradatým

zaklinac-hadov1Myslel som si, že ako dobre poznám svojich rodákov a že viem o nich všetko. To samozrejme nikdy možné nie je, ale časom nadobudnete pocit, že by to tak mohlo byť. Lebo niektoré stránky života vám jednoducho ani nenapadnú, hoci s ich prejavmi sa stretávate a niekde v podvedomí čosi cvrliká.

Čítať ďalej...

Mlynárske remeslo v Bystrickej doline prinášalo chlieb do domácností

mlyn-vychylovkaO tom, že sila vodných tokov sa dá využiť k ľudskému úžitku vedeli naši predkovia už od dávnych časov. Je jedným z najnevyspytateľnejších živlov.

Čítať ďalej...

Páter Štefan Varecha z Kysúc

varecha-stefanNa cintoríne vo Vysokej nad Kysucou, osamotený, jednoducho oblečený muž, sa skláňa nad hrobmi a zapaľuje plamienky sviečok.Za sebou má tisícky kilometrov. Priletel z ostrova Madagaskar, kde ho ako misionára zaviedli cesty Pána . Páter redemptorista Štefan Varecha. Na budúci rok bude mať päťdesiat rokov.

Čítať ďalej...

Živých zvolávam, mŕtvych oplakávam, blesky premáham

zvon 40Keď sa Jozef Kavulák v roku 1924 vrátil domov z vojny do osady Kukoľanka v Rakovej, nikto tomu nechcel veriť. Predtým šiel skúsiť šťastie do Ameriky, no po roku sa vrátil. Práve v roku l914, keď sa začala prvá svetová vojna. Narukoval na ruský front. Vojna sa v osemnástom roku skončila, no jeho nikde. Keď ho už oplakali, v roku 1924 sa vrátil medzi svojich, do osady učupenej oproti Veľkému Polomu...

Čítať ďalej...

„Kapurková"

Je táto stať o tukožrútoch a ako proti nim a ich neduhom bojovať. Dôvodov je viac. Jeden z nich je pocit márnosti, že vážený čitateľ snáď vníma moje články ako zaujímavé čítanie, čo mi pri všetkej skromnosti viacerí potvrdili, ale tam ich účinok končí. Stretol som toť nedávno pred internou odbornou ambulanciou dobrého známeho, o čosi mladšieho odo mňa. Postava nadmieru bohatierska, tvár krv a mlieko, dych sípavý, čelo a telo spotené.

Čítať ďalej...

CHOROBA

Andrea stála na autobusovej zastávke, zahalená myšlienkami.
„Si to ty, Andrea?" zaznel vedľa nej prenikavý hlas, až sa strhla. Udivene pozrela na ženu, čo sa jej prihovorila, a chvíľku trvalo, kým ju spoznala. Bola to Magda, niekdajšia spolužiačka zo strednej školy, ktorú nevidela najmenej desať rokov. Nemala ju vtedy príliš rada, pretože bývala večne pojašená, typický vetroplach, nikdy nič nebrala vážne. Andrei sa ťažko drali slová z úst, keď sa jej opýtala na deti.

Čítať ďalej...

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby