kysuce kaplnka

Kľúčoví hráči

V najbližších kapitolách sa pokúsime osvetliť to, čo sme už riešili minulý rok. Úlohu inzulínu v procese redukcie hmotnosti, tzv. glykemický index, zónovú diétu a podobne. Vrátil som sa k tomu, lebo od čias uverejnenia prešiel už rok a tieto kapitoly majú pre ľudí túžiacich po postave antického boha( bohyne) kľúčový význam v stravovaní. Myslím, že oveľa väčší ako pre turistov, ktorým tieto zásady umožňujú vykonať aj namáhavé túry bez energetických katastrof. Skôr však ešte dokončím poznámky ohľadne obuvi.

Turistická obuv musí byť preto o čosi väčšia, lebo každá noha počas chôdze, aj kratšej, trochu opuchne a ak nemá v topánke miesto, tlačí. Z tohto dôvodu ani neodporúčam počas krátkych prestávok na túre topánky vyzúvať. Topánky sa totiž chladom zmršťujú a potom je problém znovu ich obuť na opuchnuté nohy. Tieto riadky budú možno trochu zložitejšie, lebo sa blížime ku kľúčovému bodu celého doterajšieho rozprávania, hlavne pre tých, ktorí si chcú pohybom vylepšiť fi gúru a hlavne zdravie. Aby totiž bolo jasné a ak som to ešte nespomenul, tak to musím teraz zdôrazniť – pohyb a strava musia spolu úzko súvisieť.

 

Nemožno to robiť nezávisle – napr. že sa začneme hýbať, ale ponecháme si všetky stravovacie zlozvyky a potom budeme sklamaní. V nedávnom diele som spomínal, aká je strava dôležitá – aj pri vyššom kalorickom príjme je možné nepriberať, ak kalórie MUDr. Jozef Marec: Pomáhaj si človeče II... 27 Kľúčoví hráči a ostatné živiny prijímame v súlade s metabolickými zákonitosťami nášho organizmu. Je to všetko len otázka zvyku a presvedčenia. V celom príbehu sa nám budú objavovať dvaja kľúčoví hráči – glukóza a inzulín. Glukóza je základný cukor celého cirkusu nazvaného energetická látková premena. Je to základný zdroj energie pre všetky bunky tela a pre mozog zároveň jediný. Ľudovo aj hroznový cukor sa vstrebáva zo zažívacieho traktu rýchlo a voľne, už cez sliznicu úst.

 

Jeho hladina v krvi sa vďaka rôznym mechanizmom u zdravého človeka udržiava v pomerne úzkom rozmedzí( glykémia), čo je nesmierne dôležité z viacerých dôvodov. Avšak na to, aby sa dostala do buniek nášho tela potrebuje protekciu dôležitého pomocníka a tým je hormón podžalúdkovej žľazy inzulín. Je to hormón anabolický – podporuje rast, množenie a udržiavanie tkanív z ktorých je pre nás kľúčové tkanivo tukové. Z hľadiska ukladania a udržiavania tukových pneumatík na našom bruchu je inzulín kľúčovým hráčom. Zásadným spôsobom podporuje vznik tukového tkaniva, ukladá doň všetky cukry a mastné kyseliny, čo mu prídu pod ruku! Samozrejme, pokiaľ ich náš organizmus nespotrebuje. Nielen to, ale zároveň aj bráni rozkladu už vzniknutých tukových zásob. A preto obézni pozor: čo ako sa budete snažiť chudnúť, vysoká hladina inzulínu vo vašej krvi zabráni rozpadu tukov a redukcii sadla vo vašom podkoží! Vaša námaha vyjde v značnej miere nazmar a navyše budete unavení a nevýkonní.

Lebo ak pri námahe spálite všetok cukor, aj zásobný vo svaloch( glykogén) vysoká hladina inzulínu v krvi bude blokovať potrebnú rýchlosť a objem náhradného paliva - spaľovaných tukov. Inzulín ich jednoducho chráni pred spaľovaním! Obézny človek sa často dostáva do istého bludného kruhu, ktorý sa volá tzv. metabolický syndróm. Vysoký príjem potravy spôsobuje pažravým ľuďom vyššiu hladinu inzulínu ako triezvo sa stravujúcim. Trvale vysoká hladina inzulínu spôsobuje nielen ukladanie tuku a zvyšovanie chuti k jedlu, ale aj istú odolnosť našich buniek a tkanív voči nemu, čiže vzniká v nich čosi ako návyk na inzulín a tak na dosiahnutie potrebného efektu – vstupu glukózy do buniek je treba oveľa vyššie dávky inzulínu ako u štíhlych. Hovorí sa tomu inzulínová rezistencia a je to typický nález takmer u každého obézneho človeka. Telo musí tvoriť viac inzulínu, aby mozog a ostatné bunky mali dosť energie, lebo jej zdroj – glukóza bez inzulínu do bunky nevojde. A čím viac inzulínu telo tvorí, tým viac je ho v krvi a on tým viac podporuje tvorbu tukového tkaniva a tým viac blokuje jeho spaľovanie tým viac podporuje chuť do jedla... Bludný kruh, tzv. circulus vitiosus je na svete.

A tak paradoxne, existujú diabetici, ktorí majú nadbytok inzulínu a napriek tomu majú vysoký cukor, lebo inzulín nedokáže plniť svoje základné poslanie. Telo sa mu v tomto bráni, žiaľ, všetky ostatné nepriaznivé účinky vysokej hladiny inzulínu hyperinzulinizmu sa prejavia naplno. Toto by sme si mali zafi xovať ako kľúčový predpoklad jednak chudnutia a jednak stravovania počas vytrvalostného výkonu – udržiavať vyrovnanú hladinu inzulínu, zabrániť zbytočne vysokej produkcii tohto hormónu a hlavne abnormálnym výkyvom jeho hladiny v krvi! Ako to funguje? Produkcia inzulínu reaguje len na objavenie sa vyššej hodnoty glukózy v krvi. Treba však pripomenúť, že na glukózu sa v konečnom dôsledku menia všetky sacharidy, ktoré zjeme a ktoré sa zapájajú do našej energetiky, či už je to repný cukor – sacharóza, maltóza, fruktóza, alebo škroby z potravy, či nám už dobre známy živočíšny cukor – glykogén. Rýchlosť zvyšovania hladiny glukózy a hlavne konečná výška dosiahnutej hladiny tohto cukru v krvi je typickou vlastnosťou všetkých potravín, ktoré zjeme. Je to pomerne nový poznatok objaviteľov tzv. zónovej stravy a volá sa to glykemický index(GI).

Je to pomerné číslo, vyrátané pre všetky základné potraviny, odvodené od GI čistej glukózy ktorý je vyjadrený číslom 100. Čím vyšší je glykemický index nejakej potravy, tým horšie pre obézneho, či športujúceho konzumenta. Prečo? Čím rýchlejšie stúpne hladina glykémie v krvi a čím vyššiu hodnotu dosiahne, tým viac inzulínu naša slinivka vylúči. Ba dokonca, vylúči ho v nadbytku, prestrelí viac, než by bolo treba na množstvo dodanej glukózy. A čo urobí inzulín v nadbytku? Natlačí do našich buniek glukózu, viac než je vhodné. Jej hladina potom často klesne pod východiskovú hodnotu a pod fyziologickú normu. Výsledkom môže byť až hypoglykémia – nepriaznivý pokles glykémie, ktorý okrem iného vyvolá vlčí hlad a núti vás ešte viacej jesť! Čo je však azda ešte oveľa horšie – inzulín zablokuje rozpad našich tukových rezerv, zabráni využívať tuky ako zdroj energie pri dlhotrvajúcom výkone a tým vlastne aj redukcii našej hmotnosti. A to je problém. Predstavte si, že na dlhej túre sa niekde v polovici napcháte sladkým pokrmom.

Čo sa stane? Váš glykogén vo svaloch je už spotrebovaný. Kým potrvá efekt sladkého pokrmu, budete mať ešte energie dosť. Keď sa energia z pokrmu minie, skončíte, lebo tukové rezervy sú zablokované inzulínom! Pocítite obrovskú únavu a slabosť, napriek kvantám zásob energie okolo vášho pupka. Je však nepoužiteľná, zablokovaná. Jediným východiskom je potom zas len sladký pokrm, alebo dlhý, najmenej dvojhodinový odpočinok, kým sa váš inzulín nevráti do normálnych medzí.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby