kysuce kaplnka

Vláknina je, keď...

Slovo skloňované vo všetkých pádoch aj prípadoch článkov o tzv. zdravej výžive v rôznych časopisoch, od odborných lekárskych po rôzne miestne obecné noviny. Zasa jeden prípad niečoho, čo bolo kedysi úplnou samozrejmosťou a vláknina ako zložka stravy nebola žiadnym problémom. Zato dnes patrí k stravovacím a dietetickým problémom zásadného významu. Tak si najskôr povedzme, to tá vláknina je. Je to zložka rastlinnej potravy, ktorú náš zažívací trakt vie tráviť len málo, alebo vôbec nie. Dalo by sa povedať, že jej energetický prínos pre organizmus je minimálny, pretože na trávenie niektorých typov vlákniny nie sme vôbec vybavení.

Čítať ďalej...

Je naozaj hlad zlý kamarát?

Možno si poviete, čo je to za sprostú otázku! Jasné že zlý! Pocit hladu vyvoláva v organizme búrku nevôle, od bolestivých kŕčov v žalúdku, až po duševnú rozladu, tzv. dysfóriu. Vo väčšine prípadov ide o účinky tzv. hypoglykémie, kedy zastavenie prísunu potravy vyvoláva spotrebovanie a následný pokles glukózy, krvného cukru- hypoglykémiu, ktorá môže končiť až bezvedomím, v extrémnych prípadoch až smrťou.

Čítať ďalej...

Kľúčoví hráči

V najbližších kapitolách sa pokúsime osvetliť to, čo sme už riešili minulý rok. Úlohu inzulínu v procese redukcie hmotnosti, tzv. glykemický index, zónovú diétu a podobne. Vrátil som sa k tomu, lebo od čias uverejnenia prešiel už rok a tieto kapitoly majú pre ľudí túžiacich po postave antického boha( bohyne) kľúčový význam v stravovaní. Myslím, že oveľa väčší ako pre turistov, ktorým tieto zásady umožňujú vykonať aj namáhavé túry bez energetických katastrof. Skôr však ešte dokončím poznámky ohľadne obuvi.

Čítať ďalej...

How much? Koľko chôdze je dosť?

Odpoveď by mohla byť, že je to individuálne. Ale žiaľ, biochemické a metabolické procesy nášho tela majú určité zákonitosti, čo sa potom musí odraziť aj na liečebnom pohybovom režime, ako by sme mohli nazvať pohyb za účelom redukcie hmotnosti a nepriaznivých metabolických zmien. Ako som spomínal, každý pohyb je dobrý a každý spáli nejakú energiu. Keď vyjdete 2-3 x denne na tretie poschodie, alebo pár sto metrov pešo, aj to sa počíta.

Čítať ďalej...

Ani zďaleka sme neskončili

Ani zďaleka sme neskončili s výpočtom možností, ktoré máme, resp. ktoré by sme mohli mať v podstate zadarmo, bez chémie a nákladov. Spomeňme ešte aspoň niektoré faktory. Napríklad fajčenie je pomalá, plánovitá a finančne náročná samovražda. Nielen kvôli nádorom pľúc, ale hlavne kvôli našim cievam. Nikotín je cievny jed, ktorý priamo zužuje cievy a spolu so splodinami horenia poškodzuje cievnu výstelku – endotel. Tým pokladá základy na vznik aterómových plátov, lebo do poškodených miest sa okamžite usádza LDL a VLDL cholesterol. Až budete, fajčiari mať doma tlakomer a máte stresujúcu prácu v ktorej dáte tak „dvacku“ cigariet, zmerajte si po príchode domov tlak. Stres a cigarety sa znásobujú. Sú veci, ktoré si neuvedomujeme, napriek tomu nám škodia. Napr. svetelný a zvukový smog. Kedysi sme, hlavne na dedinách spávali v úplnej tme a tichu.

Čítať ďalej...

Sme v tom všetci až po uši

A keď píšem všetci, mám na mysli aj ešte nenarodené deti. Lebo keby ste mi položili otázku, kedy treba začať s prevenciou, tak vám poviem rovno, že u každého jedinca už pred jeho počatím. Situácia je totiž mimoriadne vážna a zlé správy pribúdajú takpovediac, denne. Vysoký tlak a obezita sú najdôležitejšie rizikové faktory(RF)  prudkého nárastu závažných srdcovocievnych ochorení s následkom smrti.

Čítať ďalej...

Pomáhaj si človeče... Infarkt ako infarkt

Zdá sa vám, že sme od vysokého tlaku príliš odbehli? Ale veru nie. Len sa venujeme jeho dôsledkom. Posledne sme uviedli isté príznaky, signalizujúce poškodenie srdca. Treba ešte uviesť jeden spomenutý, ktorý je asi jedným z najčastejších dôvodov návštevy kardiológa a tým je angina pectoris.

Čítať ďalej...

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby