kysuce kaplnka

Osady, samoty

Pamiatky - príroda - zaujímavosti Kysúc

pam1.jpgpam3.jpgŠtátna hranica ČR, PR a SR je označená hraničnými kameňami. Čiara štátnej hranice je v strmej strži v potôčiku. Dňa 14.7.2007 verejnosti odovzdali drevený  štýlový most.Fotografoval a písal Mgr. Miroslav Golis

Čítať ďalej...

Malé pozorohodnosti Kysúc

Javor pod Ostrým
Javory majú spomedzi starých pamätných stromov početné druhové  zastúpenie aj na Kysuciach. Naši predkovia ich vysádzali nielen v  blízkosti svojich obydlí, ale aj v chotároch pri kaplnkách a krížoch, na  rázcestiach či hraniciach pozemkov. Vynikajú však aj ako stromy  solitérne v listnatých a zmiešaných lesoch.
Vyznačujú sa kvalitným tvrdým drevom, ktoré má výborné rezonančné  vlastnosti a je vyhľadávaným materiálom na výrobu hudobných nástrojov.  O nábytku z javorového dreva sa hovorí, že vyžaruje príjemné teplo.
Naši predkovia poznali aj liečivé účinky tohto stromu. Proti zápalom  mandlí a lymfatických uzlín pili napr. čaj zo sušených javorových  listov.

Čítať ďalej...

Malé pozoruhodnosti Kysúc

Osada Majtánky
Jedna z posledných doposiaľ trvale obývaných neslušských osád – Majtánky, sa nachádza v juhovýchodnej časti územia, v nadmorskej výške 625-650 m. Z centra Nesluše je vzdialená asi 2 km severovýchodne po svahu. Radí sa medzi najstaršie osady v neslušskom chotári, jej trvalé osídlenie sa predpokladá už v druhej polovici 17. storočia.

Čítať ďalej...

Malé pozoruhodnosti Kysúc (10)

Kaplnka na Medzivretení
Murovaná kaplnka obdĺžnikového pôdorysu o rozmeroch 2,8 x 6,8 m  sa nachádza  v malebnom prostredí obklopenom lesmi,  v sedle medzi Veľkým a Malým Vretenom (Medzivretenie), na rozhraní chotárov katastrálnych území Snežnice, Radole a Oškerdy, v nadmorskej výške 535 m.

Čítať ďalej...

Malé pozoruhodnosti Kysúc: Holý vrch

Vyhliadkový vrch medzi Stenami a Ladonhorou (999 m. n. m.), ktoré tvoria západnú časť Kysuckej vrchoviny - Holý vrch, o nadmorskej výške 912 m je hraničným vrchom medzi katastrálnym územím Dolný Vadičov a Budatínska Lehota.
Obľúbenú turistickú trasu, vedúcu Stenami a Ladonhorou sprevádza po celej dĺžke bohatý porast buka, hrabu, smreka, javora či duba, takže počas vegetačného obdobia neposkytuje dostatočné výhľady. Holý vrch (aj keď v súčasnosti celkom holý nie je) poskytuje zaujímavý polkruhový výhľad na južnú stranu. Okrem Vadičovskej doliny vidno Žilinskú kotlinu (Polom, Varín, Gbeľany, Tepličku nad Váhom), Straník, celú Lúčanskú Malú Fatru (Martinské hole, Minčol), časť Krivánskej Malej Fatry (Malý Kriváň, Stratenec, Biele skaly, Suchý), Kľak, časť Strážovských vrchov a pod.

Čítať ďalej...

Malé pozoruhodnosti Kysúc

Lurdská jaskyňa v Suchej
Na rozhraní chotárov obcí Nesluša a Ochodnica rozprestiera sa osada Suchá. Dve jej časti na juhozápade - Klimkovci a Škorovci, patria do Nesluše, tretia, na severovýchode - Kurdeľovci, patrí do Ochodnice. Celá osada Suchá však gravituje k ochodníckej doline. Hneď na začiatku miestnej časti Klimkovci, bezprostredne nad prvým zhlukom chalúp (v smere z neslušského hrebeňa) postavili v roku 2008 niekdajší tamojší obyvatelia unikátnu kaplnku, ktorú nazvali Lurdskou jaskyňou. Vymurovaná je z tesaného kameňa, na svahu povedľa cesty a svojím vzhľadom pripomína kaplnku v Lurdoch. Zruční murárski majstri elegantne zachytili a upravili aj miestni pramienok, takže voda vytekajúca poniže kaplnky slúži ako zdroj osvieženia predovšetkým v letných páľavách a súčasne aj ako miesto piety a oddychu.

Čítať ďalej...

Malé pozoruhodnosti Kysúc

Rumpálová studňa U Mičekov v Nesluši
Medzi základné typy studní v kysuckých osadách patrili a v súčasnosti stále patria vyhĺbené zemné kadluby, obložené dreveným zrubom alebo kamením. Túto drevenú alebo kamennú výplň - skruž, uzatvára spravidla sedlová alebo pultová forma strechy. Strecha býva vyhotovená z dosák, niekoľkých radov šindľa, z plechu alebo lepenky. Vo väčšine prípadov býva zrubovej alebo rámovej konštrukcie, uzatvorená menšími dvercami.

Čítať ďalej...

Malé pozoruhodnosti Kysúc (2)

Sample Image Veľký Javorník
Pohorie Javorníkov ako súčasť flyšového pásma Karpát tvorí na západe časť štátnej hranice medzi Slovenskou a Českou republikou na severe  prechádza do Turzovskej vrchoviny, na  juhu susedí s Bielymi Karpatami a na východe prechádza do Kysuckej vrchoviny a Kysuckých  Beskýd. Dĺžka pohoria,  ktoré sa tiahne od Lyského priesmyku (okres Púchov) cez vrch Makyta na severovýchod až po údolie rieky Kysuce pri Čadci je viac ako 50 km, šírka 5 až 10 km.

Čítať ďalej...

Pozoruhodnosti Kysúc Ján Grešák (30)

Cintorín v osade Gajdošovci
Cintorín je miesto, kam raz prinesú každého z nás, aby sme sa odtiaľ už  nevrátili, aby sme v pokoji snívali svoj večný sen. Nachádza sa preto v každom meste, každej dedine či väčšej usadlosti, no len zriedka ho nájdeme  v kysuckej osade, a to i napriek  veľkej početnosti osád roztrúsených po celom  regióne.

Čítať ďalej...

Chalupy na zákopčianskej Kýčere

Rozsiahla a rozptýlená osada Kýčera sa tiahne juhozápadnou časťou katastrálneho územia Zákopčie, v nadmorskej výške 725-735 m a gravituje do polievkovskej doliny. Zo Zákopčie sa do nej dostať od Polievkov, od Kľukov, ale aj od Mazúrov (z protiľahlej strany).
Osadu tvorí niekoľko zhlukov chalúp - dreveníc, reprezentujúcich ľudovú architekrúru kysuckých osád z obdobia 40. a 50. rokov 20. storočia.

Čítať ďalej...

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby