kysuce kaplnka

Kysucká kampanológia (47)

kysuckaPeter Kubica, spisovateľ

Zvonivým jazykom sa nám prihovárajú nielen zvony. Predmety hmotné si vypožičiavajú túto schopnosť. Preberajú ju na seba a odovzdávajú ďalej prostredníctvom piesní a tónov. Alebo aj ich samotné pomenovanie napovedá, že ide o hudbu. Príkladom je Čadčiansky zvonec, spevácka súťaž, ktorá bola na Kysuciach veľmi populárna v sedemdesiatych rokoch. Organizovali ju od roku 1971 a jej víťaz zastupoval čadčiansky okres na súťaži Detvianska zlatá ruža. A zvony sa dostali aj do Kysuckých povestí Jána Podmanického: „Do hlasu ženy poznačenej rokmi i únavou sa vplietol zvuk zvona z blízkej drevenej zvonice. Kovový hlas umieračika sa zniesol nad Panákov dvor (Radôstka) a svojou ťažkou váhou spadol na malú drevenicu, v ktorej práve pár detí osirelo. Starú Katarínu striaslo. Jej myšlienky sledovali tento smutný hlas spiežovca a akási zvláštna súhra dvoch sŕdc, srdca ženy a srdca zvona, vtlačili na jej čelo poslednú vrásku. Len bezstarostný gagot husích zobákov, ozývajúci sa z dediny, akoby chcel prezvučiť toto smutné dueto..."

Zvony majú aj dnes svoj vlastný osud. Dokonca je nimi inšpirovaná aj móda, veď naši rodičia nosili módne nohavice do zvona. Nás súčasníkov zase už ani neprekvapia tisíce druhov zvonení, ktorými prerušujeme akékoľvek okamihy nášho mobilného bytia. Ba dokonca sa zvony stali predmetom sťažností. Pravidelné zvonenie zvonov, brechot psov, kikiríkanie kohútov v skorých ranných hodinách, ale aj kvapkanie dažďa na okenný parapet. Aj to sú podnety, ktoré na regionálne úrady verejného zdravotníctva podávajú občania v súvislosti s nadmerným hlukom vo svojom prostredí.

Podľa informácií od hlavného hygienika SR Ivana Rovného v roku 2010 je práve hluk jedným z mála faktorov, pre ktorý počet sťažností obyvateľov neustále narastá. Prirodzene sme preto pátrali, ako je to na Kysuciach. Aby sme prinútili oficiálne inštitúcie odpovedať a aby naše otázky neskončili v koši, využili sme zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Začiatkom augusta 2011 sme sa pýtali rôznych úradov, či dostali podanie alebo podnet na zvonenie zvonov. A ak áno, tak sme žiadali sprístupniť počet podaní od roku 2006 do 2011, a to jednotlivo po rokoch.

Text k foto 47: Štefan Čečotka namaľoval po kysucky aj tento obraz. Oščadnica u Haladeji – Kaplnka so zvonicou.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby