kysuce kaplnka

Kysucká kampanológia (44)

kampanologia-44-thPeter Kubica, spisovateľ

A tu sa dostávame k alibizmu byrokratickej mašinérie vtedajších čias, lebo miestny výbor sa vyhováral na „prípis ONV, odboru kultúry Čadca, že zvonička v osade Greguše nie je v zozname kultúrnych pamiatok evidovaná Okresným múzeom v Čadci." Nuž, súdruhom to aspoň v tomto prípade nevyšlo. Vďaka Bohu, pomyslí si nejeden pocestný, ktorý zablúdi do tejto malebnej osady a pohrúžený v pozorovaní prírodných scenérií započuje gregušovský zvon z nadmorskej výšky 980 m. Pozitívnu úlohu v tejto dramatickej zvonozápletke zohral Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave, ktorý nerozhodoval od zeleného stola, ale svojim odborným stanoviskom podporil vtedajšie rozhorčenie Milana Greguša i ďalších z osady u Greguši.
V liste z 31. júla, adresovanom ONV v Čadci a jeho odboru kultúry, sa píše: „Nakoľko sa jedná o kultúrnu pamiatku, ktorá sa provenienčne i historicky viaže k osade Greguše a tvorí aj typickú dominantu krajinného prostredia, nedoporučujeme pamiatku premiestňovať, ale chrániť ju na pôvodnom mieste." Akademickému sochárovi z Gregušovského rodu vďačíme i za opis pôvodnej zvonice, čiže ešte z obdobia pred kompletnou rekonštrukciou v roku 1996: „Masívne konštrukčné drevá boli opracované tradičným spôsobom osekania hmoty toporom. Podobne boli opracované aj niektoré dosky použité na obklad konštrukcie. Unikátnym je kríž, ktorý bol umiestnený na streche zvonice. Je vyrobený z jedného kusa. Spodnú časť tvorí zvislá konštrukcia svorníka, na ktorom boli zavesené krokvy. Horná časť je po obvode zárezom upravená tak, aby šindľové zastrešenie zapadlo do tohto zárezu. Voda tak plynule stekala z kríža na šindeľ. Zaujímavým prvkom je, že všetky časti konštrukcie boli navzájom spájané zadlabaním alebo zapustením.
Podľa spôsobu opracovania dreva, podľa nálezov ručne kovaných klincov, takzvaných cigáňov, a iných charakteristických prvkov je možné konštatovať, že zvonica bola postavená pred cca. 100 až 120 rokmi. V priebehu času bola viackrát opravovaná, hlavne obklad konštrukcie v spodnej časti, vstupné dvere, strecha. Stav materiálu – dreva je silno narušený, na mnohých miestach spodnej časti zožratý červotočom a spráchnivený. Horné časti konštrukcií sú v dobrom stave, okrem strechy. Kamenné murivo základov kladené len na hlinenú maltu je časom rozrušené a na mnohých miestach sú jednotlivé kamene uvoľnené a narúšajú kompaktnosť muriva.

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby