Zborov nad Bystricou

zborov mLákadlom je príroda aj Kysucká magistrála
Obec Zborov nad Bystricou ako každá obec Bystrickej doliny sa v posledných rokoch zmenila na nepoznanie. Realizovalo sa tu množstvo projektov - zrealizoval sa kamerový systém, kúpilo sa zametacie vozidlo na čistenie chodníkov, vybudoval sa zberný dvor U Kocifajov, realizovali sa protipovodňové opatrenia, revitalizovala sa krajina, modernizovalo sa verejné osvetlenie, postavilo sa zariadenie pre seniorov...

Čítať ďalej...

Zborov nad Bystricou

zborov erbZborov vznikol v roku 1635, čo je zároveň aj dátum jeho prvej písomnej zmienky. Napriek tomu sa jeho územie v písomnostiach spomína už oveľa skôr, podobne ako v prípade Oščadnice. Napr. v roku 1567 na Zborowjm, 1581 na Uzborowe, 1591 na Zborowe, 1624 Zborow, 1635 Zborowa, 1652 Zborow, 1773 Zborov, 1808 Zboro, Zborow, 1873 Zboró, 1907-1918 Zboró, 1919 Zborov, od 1927 dodnes Zborov nad Bystricou.

Čítať ďalej...

Zákopčie

zakopcieZákopčie bolo vytvorené z neslušských kopaníc v roku 1661 zemepánom Františkom Vešelénim. Uvedený rok je zároveň rokom prvej písomnej zmienky.
V urbári Budatínskeho panstva z roku 1690 je presne popísané, ktoré kopanice Vešeléni Budatína zaujal a za vymenovanými kopcami učinil dedinu ze salaši neslušských, která se menuje Zakopčie.

Čítať ďalej...

Zádubnie, Zástranie

Zádubnie i Zástranie boli síce susedné samostatné obce, ale od roku 1980 boli pričlenené k Žiline ako mestské časti. Kým Zádubnie bolo súčasťou Budatínskeho panstva, Zástranie patrilo k Starému hradu. Aj po cirkevnej stránke patrili k iným farám, Zádubnie ku Kysuckému Novému Mestu, Zástranie k Tepličke.

Čítať ďalej...

Vysoká nad Kysucou

vysoka nad kysucou erbVysoká vznikla na Bytčianskom panstve zrejme začiatkom druhej dekády 17. storočia a prvá písomná zmienka pochádza z roku 1615. Pomenovanie Vysokej je celkom jednoznačné a nie je tu nad čím polemizovať. Už Alexander Lombardini v roku 1886 v podstate správne uviedol, že obec mohla byť pomenovaná od jej vysokého položenia. O niečo skreslenejší názor publikoval R. Matter, keď uviedol, že Vysoká bola založená medzi rokmi 1420-1440 a ako najvyšie ležiaca kysucká novozaložená osada, dostala meno Vysoká. Aj keď R. Matter nemal pravdu ani v otázke založenia ani v otázke motivácie, predsa aj on správne tušil, že pomenovanie pochádza z vysoko položeného miesta.

Čítať ďalej...

Vysoká nad Kysucou: 400 ročná obec

vysoka nad kysucou mObec Vysoká nad Kysucou je známa tým, že odtiaľto sa vydali predkovia astronauta E.A. Cernana do Ameriky. Posledný muž na Mesiaci má v obci aj Pamätnú izbu. V roku 2015 sa v obci konalo aj medzinárodné sochárske sympózium Od drotára po astronauta E.A. Cernana.

Čítať ďalej...

Vadičov Dolný, Horný, Prostredný

horny vadicov erbV minulosti jestvovali tri samostatné obce, ktoré sa vyvinuli z pôvodného jedného chotára. Vznik Vadičova možno datovať asi na koniec 14. storočia, v roku 1385 sa toto územie nazýva ako silva Waditzow (lat. les Vadičov).
Prvú písomnú zmienku datujeme do roku 1419 kedy sa spomína villula Vadychov (lat. dedinka Vadičov).

Čítať ďalej...

coop-cadca

Dnes je


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby