kysuce kaplnka

Lymská borelióza

Okrem ľudí predstavuje značné riziko aj pre našich miláčikov, v tomto období sa s ňou stretávame aj u nás. Ide o ochorenie, ktoré je charakteristické svojím výskytom. Myslíme tzv. prírodné ohnisko, teda lokalitu, kde ochorenie pretrváva a šíri sa v populácii živočíchov, ktoré v tejto oblasti žijú.

Boreliózu spôsobuje baktéria Borrelia burgdorferi a jej rezervoárovými zvieratami sú voľne žijúce hlodavce a vtáky. Na prenose boreliózy sa podieľa krvcicajúci hmyz, pričom hlavný prenos je kliešťom. Na Slovensku ju najčastejšie prenášajú kliešte rodu Ixodes. Ohorenie sa vyskytuje hlavne u psov a mačiek, má asymptomatický priebeh. V závislosti od lokality sa infikovanosť kliešťov pohybuje v rozmedzí 2% až 40%. Medzi hlavné príznaky tohoto ochorenia patrí artritída. U psov je typický veľmi rýchly nástup príznakov krívania, neochoty sa pohybovať, postihnuté oblasti sú opuchnuté a na dotyk bolestivé a teplé. K týmto nešpecifickým príznakom sa môžu pridať horúčka, apatia, letargia. U psov proces neprechádza do chronického stavu ako u ľudí, ale naopak vyskytuje sa v tzv. epizódach. Po každej epizóde sa stav zlepší a znova sa objavuje za niekoľko týždňov až mesiacov. Lymfatické uzliny v oblasti najväčšej bolesti môžu byť zväčšené. Zaujímavým faktom o borelióze je, že k jej klinickým príznakom dochádza asi 2-5 mesiacov po infekcii, teda od prisatia sa infikovaného kliešťa, čo má za následok, že v údajoch a anamnéze často chýba pozorovanie kliešťa prisatého v dobe, kedy sú pozorované aj príznaky. Tento fakt treba pri zohľadňovaní boreliózy, ako príčiny krívania, bolesti kĺbov a svalov brať do úvahy. Diagnóza sa stanoví na základe anamnézy o pobyte psa v oblastiach s výskytom boreliózy, klinických príznakov, ale hlavne na základe sérologických testov. Ako „výhoda“ je relatívne rýchla odpoveď pacienta na terapiu antibiotikami. Jedným z dôvodov, prečo píšem tento článek, je, aby som vysvetlil, že prenos boreliózy je možný a možno častejší ako by sa predpokladalo, no zároveň chcem poukázať na nepatrné riziko prenosu boreliózy z vášho miláčika na vás cez sliny alebo iným spôsobom. Aj keď sa borélie v slinách a moči postihnutého psa nachádzajú, ich životnosť rýchlo klesá, nepredstavujú možnosť infekcie ani pre človeka ani pre iné zvieratá v okolí. V podstate je jediným spôsobom prenosu nákazy infikovaný kliešť. Ten po prisatí saje nepretržite bez zmeny miesta alebo hostiteľa, takže aj možnosť zavlečenia infikovaného kliešťa do domácnosti s následným parazitovaním so psa na človeka je vysoko nepravdepodobná. V každom prípade je dobré zvieratá chrániť proti napadnutiu kliešťami metodami, ako sú antirparazitárne obojky, roztoky a ochutené tablety. V dnešnej dobe sú na trhu psie vakcíny proti lymskej borelióze, ktoré vášho miláčika dostatočne chránia pred týmto ochorením.

Na vaše pripomienky a otázky rád odpoviem na tel.č. 0908 909 641, email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., alebo u nás v ambulancii na Vajanského 588, 024 01 Kysucké Nové Mesto, na Facebooku na stránke Veterinárna ambulancia Kysuce alebo na našej webovej stránke ww.veterina-kysuce.sk.

Dnes je

inzerat zastupca sefredaktorky mykysuce


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby