kysuce kaplnka

Skanzen 23. časť - Kysucký detský les

pracovnicky kniznica mV areáli národopisnej expozície vo Vychylovke bol v roku 2014 návštevníkom sprístupnený Kysucký detský les s náučným chodníkom v dĺžke 700 m, ktorý vznikol vďaka cezhraničnej spolupráci Slovenskej republiky s Poľskom.

Projekt bol zameraný na podporu vzdelávania detí, s cieľom rozvinúť u nich environmentálne povedomie, naučiť ich vážiť si prírodu a viesť ich k zodpovednému využívaniu prírodných zdrojov.

V lese bolo vybudovaných sedem stanovíšť, ktoré dokumentujú zákonitosti fungovania ekosystémov a väzby medzi jednotlivými zložkami životného prostredia. Zmyslovými hrami sa deťom približuje život a vlastnosti niektorých živočíchov priamo v prírode. Súčasťou areálu sú kŕmidlá pre lesnú zver, drevená detská rozhľadňa, detské ihrisko s hojdačkami, preliezačkami, lavičkami a drevený altánok.

Kysucký detský les s náučným chodníkom vo Vychylovke je vhodnou výchovnou pomôckou určenou pre organizované školské výlety, je turistickou a oddychovou zónou, ktorá ponúka poučenie i zábavu pre malých aj veľkých návštevníkov. Na jednotlivých stanovištiach, ktoré sú umiestnené na chodníku, je možnosť vyskúšať si, ako sa dá les vnímať nielen zrakom, na ktorý sa človek najviac spolieha, ale aj hmatom, čuchom, sluchom i chuťou. Deti by tak mali lepšie pochopiť súvislosti a vzťahy v lese, ktorý má pre život ľudí obrovský význam.

Na sprevádzanie po chodníku si návštevníci môžu objednať aj odborných sprievodcov – pracovníkov Lesov SR, š. p. OZ Čadca, ktorí zabezpečia odborný výklad a v rámci aktivít lesnej pedagogiky aj zábavu vo forme lesných hier a pohybových aktivít.

Mgr. Zuzana Markechová
Kysucké múzeum v Čadci

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby