kysuce kaplnka

Múzejná prezentácia

skanzen historia mPo sprístupnení stálej národopisnej expozície v prírode roku 1981 začalo Kysucké múzeum realizovať experiment aktivizácie múzejnej prezentácie, ktorý sa uskutočnil v letnej sezóne od mája do októbra.

Aktivizačno-prezentačné podujatie v skanzene bolo pripravené po predchádzajúcom zisťovaní názorov návštevníkov na prevádzku múzea v prírode. Organizátori tejto akcie sledovali hlavne záujem objasniť význam a úlohy oživovania expozícií v prírode, pričom program bol zostavovaný podľa možností, ktoré poskytoval stav dostavby areálu skanzenu – existujúce interiérové inštalácie a rozsah agrikultúrnych expozícií, ako i repertoár dedinských folklórnych skupín.
Vo víkendových termínoch sa v špeciálnych programoch realizovali ukážky tradičných výrobných techník, dramatických prejavov z oblasti rodinnej a kalendárnej obyčajovej tradície, ďalších historických činností a vystúpenia ľudových hudieb. V podaní ľudových remeselníkov, folklórnych skupín a súborov z Kysúc bolo prezentované tkanie na krosnách, čechranie a krampľovanie vlny, výroba šindľov, pečenie chleba a obradového pečiva, kosenie trávy, pranie na potoku, mlátenie obilia, rúbanie dreva a zmetanie lístia. Návštevníci si tiež mohli pozrieť váľanie májov, pálenie jánskych ohňov, krstiny, svadbu, priadky a regrútsku rozlúčku.
Pri výbere ukážok sa vychádzalo z požiadavky regionálneho pôvodu a historickej vernosti prezentovaných javov, čo vyplývalo z ich overenia etnografickým výskumom v lokalitách, z ktorých boli vystupujúce dedinské folklórne skupiny. Podujatia boli realizované nepódiovou formou, priamo vo voľnom priestranstve alebo zastavaných častiach areálu expozície v prírode, respektíve v interiéroch expozičných objektov.

Mgr. Zuzana Markechová
Kysucké múzeum v Čadci

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby