kysuce kaplnka

Dom lesných robotníkov

dom lesnych robotnikov mLesné hospodárstvo zohrávalo v minulosti na Kysuciach významnú úlohu, ovplyvňovalo hospodársko-sociálne pomery obyvateľstva a poskytovalo mu dôležitý doplnkový zdroj obživy.

Drevorubačstvo bolo spočiatku späté s roľníctvom, lesy sa klčovali na získanie poľnohospodárskej pôdy, drevo sa využívalo na stavbu obydlí a na výrobu náradia a nástrojov dennej potreby. Kysuckí drevorubači v čase hospodárskej krízy odchádzali pracovať aj za hranice svojej vlasti do Francúzska a Nemecka, veľká časť z nich pracovala na Šumave, Morave a na Slovensku v okolí Čičmian, Liptova, Varína, Fačkova a Martina. Do práce chodili na dlhšie časové obdobie, ktoré trvalo približne päť až šesť týždňov.

Dom lesných robotníkov, ktorý sa nachádza v národopisnej expozícií vo Vychylovke, je vyinštalovaný ako dom lesných robotníkov – drevorubačov. Pôvodne bol postavený ako účelová stavba v blízkosti hájovne na rozhraní obcí Dunajov a Krásno nad Kysucou. V minulosti slúžil na odpočinok a ubytovanie lesných robotníkov, ale tiež na odkladanie rôzneho náradia a krmiva pre lesnú zver. Postavený bol ako dvojpriestorový zrubový objekt na nízkej kamennej podmurovke z prírodného pieskovca. V pitvore je drevorubačské náradie – píly potrebné pri výrube stromov, pracovné pomôcky akými boli kliny na drevo, používané pri stínaní stromu, kladivo na podbíjanie, konský postroj a reťaze nevyhnutné pri sťahovaní dreva koňmi. V obytnej miestnosti sa nachádzajú dve prične, ktoré slúžili na spanie.
Objekt bol verejnosti sprístupnený 23. septembra 2014 v rámci Medzinárodnej etnografickej konferencie v Skanzene vo Vychylovke.


Mgr. Zuzana Markechová
Kysucké múzeum v Čadci

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby