kysuce kaplnka

Skanzen 14. časť - Raganov mlyn

raganov mlyn mRaganov mlyn sa pôvodne nachádzal v závere obce Nová Bystrica, na rázcestí, smerom na osady Harvelka a Riečnica. Hoci bol situovaný na pravom brehu riečky Bystrice, jeho náhon napĺňal vodou Harvelský potok. Mlyn dal postaviť na prelome 19. a 20. storočia Ján Roman, preto sa niekedy nazýval aj Romanov mlyn.

V minulosti to bol najlepší mlyn v Bystrickej doline. Tvoril ho komplex budov obytného, hospodárskeho a prevádzkového charakteru s trojkrídlovou zástavbou v tvare písmena „U". Obytná časť bola postavená z kameňa okolo roku 1900 a drevenú časť – mlynicu, postavili pred prvou svetovou vojnou. Vnútorné členenie objektu bolo pomerne zložité, pretože sa tu nenachádzali len pracovné priestory mlyna, ale celá hospodárska usadlosť. V murovanej časti domu boli obytné priestory, krčma, neskôr spojená s obchodom, sklad obilia, múky a maštaľ. V suteréne bolo umiestnené mlynské koleso a v zrubovej časti menšie obytné priestory. V období, keď sa nemlelo, slúžil veľký priestor suterénu aj ako dielňa na spracovanie koží. Malá garbiareň mala samostatný prívod vody, ktorý bol odrazený z náhonu tesne pred mlynom.

V roku 1983 po zdokumentovaní, rozobratí a čiastočnom zakonzervovaní, bol mlyn prevezený do národopisnej expozície v prírode. Jeho následná výstavba bola však po krátkom čase prerušená a objekt zostal niekoľko rokov rozostavaný a nedokončený. Kompletné stavebno-konštrukčné práce sa uskutočnili až po roku 1989, ale aj napriek snahe obnoviť a prezentovať verejnosti Raganov mlyn v celom svojom rozsahu, teda ako objekt technického charakteru s doplnkovou kultúrno-spoločenskou funkciou, sa nepodarilo zrealizovať.
Raganov mlyn sa nachádza vo vstupnej časti areálu múzea a v súčasnosti sú v ňom zriadené dve miestnosti, ktoré sa využívajú na prezentáciu výstav a stálych expozícií.

Mgr. Zuzana Markechová
Kysucké múzeum v Čadci

Dnes je

restauracie na kysuciach5

akcie tipy na kysuciach5


STE NA FACEBOOKU? Staňte sa priateľom Kysúc

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby